Norman a duchové (2012)

70%
S hororovými animáky se v poslední době roztrhne pytel, "Norman a duchové" je zatím první příspěvek do této zase ne tolik velké rodiny.

 

Norman a duchová

ParaNorman

USA, 2012, 92 minut

 

Režie: Chris Butler a Sam Fell

Scénář: Chris Butler

Dabují (v originále):

Kodi Smit-McPhee (Norman Babcock)

Tucker Albrizzi (Neil)

Anna Kendrick (Courtney Babcock)

Casey Affleck (Mitch)

 

Loutkové filmy posledních let bývají kouzelné. Hned mě jako první napadne snímek „Koralína a svět za tajnými dveřmi“ natočený podle novely Neila Gaimana nebo Burtonův návrat k animaci „Mrtvá nevěsta“. „Norman a duchové“ je snímek, který se může zařadit směle po bok „Koralíny“ a dalších skvělých animovaných filmů. Je označován jako dětský film, především proto, že je animovaný, ale přece jen si dovolím tvrdit, že až tak moc pro děti to není. Místy se může stát, že se budou bát i dospělí.

Norman má hodně rád hororové filmy.

Norman je kluk, který není stejný jako všichni ostatní. Je jiný. Žije se svou zvláštní rodinou v domě, kde si povídá s babičkou. Na tom by nebylo nic tak divného, kdyby babička nebyla již nějakou dobu po smrti. Ano, „Norman a duchové“ je film, který si základní prvek bere z filmu „Šestý smysl“, protože Norman je schopný nejen mrtvé vidět, ale i s nimi mluvit. Díky tomu je také považován za místního podivína a ani jeho vztah s otcem není úplně jednoduchý. Nikdo mu pořádně nerozumí.

Norman mnoho kamarádů nemá.

Film začíná doslova nádherně. Jako kdybyste se ocitli na promítání starého hororového béčka. Dokonce i provedení je podobné. Na začátku vás čeká obrazovka, která slibuje nějakou půlnoční podívanou. Přichází film „Laika“! Norman se totiž v televizi rád dívá na béčkové horory a jejich plakáty má polepený celý pokoj. Samé zombie, které žerou mozky. V jeho podání je to naprosto normální, ale to by Norman nesměl žít v místě, které je už dlouhé roky prokleté. Ve městě totiž před třemi sty lety pověsili čarodějnici, která pak proklela sedm lidí, jež rozhodli o její smrti. Ti lidé byli odsouzeni k věčnému bloudění ve smrti. Prostě se z nich staly zombie.

I babička je ještě pořád součást rodiny.

Norman, díky tomu, že není obyčejný kluk, nemá ani obyčejný osud. S jediným přítelem, jeho bratrem, svou sestrou a klukem, co ho neustále šikanuje, se musí postavit zhoubě, která zaútočila na město. Mrtví vstávají z hrobů a chtějí jediné – mozky! Anebo je všechno trochu jinak? Film si drží skvělou atmosféru těch nejlepších béček, ke konci se však mění v podívanou, která je skutečně spíše určená dětem. Trochu těch morálních vět, happy end a geniální film se mění na film hodně dobrý.

Chvílemi je to vážně jízda.

Co je potřeba ocenit, to je animace a různé odkazy na staré horory. Tohle je oslava žánru, který je mnohými označován za podřadný, ale dalšími je doslova milován. Jestli vám horor něco říká, jestli rádi po desáté sem tam kouknete na nějaký horor, nenechte si film „Norman a duchové“ ujít. Vstoupíte do tak krásné béčkové atmosféry, že vám srdce musí zaplesat. Škoda jen, že to přece jen bylo zaměřeno i na děti, aby film měl v kinech větší obraty. Kdyby to bylo dotaženo až do konce jako pocta béčkům, film by si alespoň u mě vysloužil ještě mnohem vyšší hodnocení.

 

Hodnocení: 70%

Hororové filmy (zombie, děti, komedie)


Přidat komentář