Oči mé matky (2016)

60%
"Oči mé matky" jsou velmi nepříjemný a velmi stylizovaný film.

Oči mé matky

The Eyes of My Mother

USA, 2016, 76 minut

 

Režie: Nicolas Pesce

Scénář: Nicolas Pesce

Hrají:

Will Brill (Charlie)

Joey Curtis-Green (Antonio)

Flora Diaz (Lucy)

Kika Magalhães (Francisca)

 

„Oči mé matky“ jsou tak trochu filmem, který se tváří jako horor pro intelektuály. Po jeho zhlédnutí a tím nejspíš budete souhlasit, ale na druhou stranu je to i snímek, který dovede vyvolat určité pocity i v lidech, kteří v tom nic moc hlubšího nevyhledávají a prostě se chtějí jen koukat na něco, co je trochu drsnější, což snímek „Oči mé matky“ rozhodně naplnit dokáže.

Taková milá dívka.

Film „Oči mé matky“ je zajímavý na první pohled především svou kamerou, která je černobílá. I přesto, že je zde absence barev, je snímek nesmírně realistický, a to až do té míry, že někdy přechází do naturalismu, který ale není spojen vyloženě s přehnaně extrémním násilím, ale s tím, že se zde děje něco, co byste možná úplně nečekali. O to více se vám snímek dokáže dostat pod kůži.

On mile nevypadá.

Skoro by se chtělo říct, že „Oči mé matky“ začínají idylicky na venkově, ale díky kameře – nejen barvám, ale i délce záběrů, pomalému střihu a přechodům – už od začátku máte pocit, že je něco špatně a že tohle vlastně nebude dobré, že se tady musí stát něco, co bude velmi nehezké. A to se děje, protože Francisca rozhodně není obyčejná dívka a nemá obyčejný život.

Asi nějaká hra.

Už od mala je Francisca svou matkou, bývalou chiruržkou, vzdělávána v tom, jak vypadá tělo, aby se smířila se smrtí. Jenže to ještě matka neví, že dojde k tragédii, která změní Francisce život, a to způsobem, kdy se projeví její temné touhy a potřeby, o nichž ani matka neměla tušení. Nakonec jsou to ale jiní, kdo zjišťují, jaká je vlastně podstata mladé ženy. A možná by byli radši, kdyby se s ní nedostali do kontaktu.

Co to asi řeže...

Americký snímek „Oči mé matky“ je vlastně takovým nikoli klasickým snímkem o tom, jak se lidská duše dokáže zvrtnout a jak může být odporná, i když se na první pohled tváří nevinně. Snímek ukazuje i to, jak nás utváří to, co na nás má vliv, ale i to, co pochází z vnitřku a co prostě nedokážeme ovládnout. Jako studie pádu člověka to vlastně není vůbec špatné.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (mučení, vrazi)


Přidat komentář