Očista: Anarchie (2014)

65%
První díl se tolik nepovedl, a tak si tvůrci řekli, že se na tom stejně pokusí vydělat a třeba i přijdou s něčím lepším. "Očista: Anarchie" nyní vyšla spolu s prvním dílem na DVD i Blu-ray u Bontonfilmu.

Očista: Anarchie

The Purge: Anarchy

USA, Francie, 2014, 103 minut

 

Režie: James DeMonaco

Scénář: James DeMonaco

Hrají:

Frank Grillo (Sergeant)

Carmen Ejogo (Eva Sanchez)

Zach Gilford (Shane)

Kiele Sanchez (Liz)

 

Když šel do kin snímek „Očista“ a já jsem viděl trailer, uvědomil jsem si, že to je něco, co by mě hodně zajímalo. To východisko je prostě skvělé. Co by se stalo, kdyby jednu noc bylo možné zabíjet a dělat jakékoli jiné trestné činy? Logicky se zaměřilo hlavně na zabíjení, ale film z tohoto skvělého základu nevykřesal to podstatné – něco skutečně silného. Tak se o to režisér a scénárista James DeMonaco pokusil i podruhé. A jak to dopadlo?

 S těmihle maskami na Halloween se nikdo nepáral.

Tak musí se tvůrcům nechat, že jim asi došlo, že ta jednička nebyla žádný zázrak, a tak se pokusili trochu dvojku oživit, dali do ní prvky, které jsou výrazně funkční a vzhledem ke společnosti jsou velmi silně kritické. A to je dobře. Přesně o tomhle by tenhle snímek měl být v první řadě. O tom, jak se společnost rozpadá a jak je to v podobné situaci ještě patrnější, než kdykoli jindy. Jenže ani druhý film nedokáže zastřít to, že dojem je na první úrovni, až na druhé je pak to, co film skutečně řekne.

 Kdo si chce zabít svého dědu?

Druhý díl jde do šíře a zaměřuje se na více postav, které se v nevhodnou hodinu ocitnout na nesprávném místě, tedy venku v ulicích. Když kolem chodí spousta magorů, kteří nemají problém s tím, aby vraždili, rozhodně to není nejbezpečnější místo pro potulku. Každá postava má trochu jiné motivace anebo důvody k tomu, proč není v bezpečí domova. Na druhou stranu, první film jasně ukázal, že ani domov není skutečně vhodné a dostatečné útočiště.

 Á, přijel řezník.

Film – a hodně tomu bylo i v případě prvního snímku – se zaměřuje na to, jak jsou lidé ochotní se obětovat i v případě krize. Doufám, že další film se zaměří na něco trochu jiného, protože tohle je jen úlitba komerčnímu úspěchu, respektive jeho větší pravděpodobnosti. Kdo by se chtěl dívat na lidi, kteří se jenom vraždí. Musí tu být nějaký kladný hrdina. Jsou zde ale zajímavé postavy se zajímavými osudy, což je rozhodně něco, co prvnímu filmu trochu chybělo.

 Hlavně se dostat někam do bezpečí.

„Očista: Anarchie“ ale rozhodně není až tak skvělým krokem směrem k využití potenciálu myšlenky. DeMonaco si jede svou akční podívanou, která už překvapivě není ani tak drsná a ani tak krutá. V tomhle směru snímek ztratil trochu náboj a nejsou zde scény, které by mě skutečně dostaly. To je škoda, protože si jsem jistý, že v takovém prostředí a s takovým východiskem, by to rozhodně možné bylo. Konec je pak klasickým zadostiučiněním, které prostě nepřekročí vymezené hranice.

 

Film pro recenzi poskytla společnost Bontonfilm, které velmi děkujeme. Snímek „Očista: Anarchie“ si můžete objednat v Blu-ray edici na stránkách http://www.film4u.cz/ocista-anarchie.html#fItem nebo jako DVD na stránkách http://www.film4u.cz/ocista-anarchie-1.html#fItem.

Bontonfilm také vydal speciální dvojedici filmů „Očista“ a „Očista: Anarchie“, kterou si můžete také koupit na Blu-ray jako speciální edici http://www.film4u.cz/2-bd-kolekce-ocista-12-steelbook-limitovana-edice.html#fItem anebo na DVD http://www.film4u.cz/2-dvd-kolekce-ocista-12.html#fItem.

Hororové filmy (gore, mučení, vrazi)


Přidat komentář