Oculus (2013)

55%
"Oculus" je celkem zajímavý snímek, který ale nepřináší v hororu až tolik nového a zajímavého. Celkem průměrná práce.

Oculus

USA, 2013, 104 minut

 

Režie: Mike Flanagan

Scénář: Mike Flanagan a Jeff Howard

Hrají:

Karen Gillan (Kaylie Russell)

Brenton Thwaites (Tim Russell)

Katee Sackhoff (Marie Russell)

Rory Cochrane (Alan Russell)

 

„Oculus“ je jeden z těch hororů, o kterém jsem slyšel docela dost a většinou se jednalo spíše o pochvalné komentáře než negativní názory. Ale ani těm negativním se tvůrci nevyhnuli. Mohl jsem tedy přistupovat k filmu poměrně neutrálně v očekávání, které přesvědčení u mě spíše převáží. No, nakonec to bylo rozhodování poměrně náročné, protože se postupem ukazovalo, že to střední hodnocení bude nakonec asi nejlepší.

 Něco se děje.

Mike Flanagan už si střihl krátký film s názvem „Oculus: Chapter 3 - The Man with the Plan“. Jak název napovídá, jeho celovečerní film „Oculus“ na tenhle krátký film navazuje a rozvíjí téma zrcadla, které asi nebude až tak normálním, jak se na první pohled zdá. Ono už když se na to zrcadlo podíváte, je vám jasné, že s ním něco není v pořádku. Ten jeho rám i tvar jsou děsivé samy o sobě.

 Katee je nějaká divná...

V hlavní roli máme jednu šťastnou rodinku, která si právě tohle zrcadlo zakoupí. To je jedna rovina filmu. Pak je zde druhá, o několik let později, kdy se dcera z téhle rodiny, která už trochu vyrostla, snaží zjistit, co se vlastně stalo tenkrát s jejími rodiči. Její bratr, který se snaží dostávat z psychických problémů spojených s minulými událostmi, je do jejího pátrání také zatažen. Dívka má podezření na to, že se zrcadlem není něco v pořádku, a tak se rozhodne, že ho bude zkoumat.

 To zrcadlo nevzbuzuje důvěru.

Atmosféra celého filmu je výborná. Jedná se o dobře zvolenou hru s kamerou a střihem, kdy lekačky nejsou až tak zásadní. Ne, že by zde žádná nebyla, ale zaměřeno je spíše na to, co opravdu vidíme, z čehož se atmosféra vytváří tak nějak sama, přirozeně. Tvůrci si hrají s časem i s jednotlivými herci a jejich postavami, což nakonec vede k tomu, že v tom může být trochu zmatek a že je horor originálnější, než jakým ve skutečnosti je. Právě střih, kamera a styl vyprávění z toho dělají něco alespoň trochu výjimečného.

 Tatínek a jeho kamarádi.

„Oculus“ není horor, který by mě přímo zklamal, ale nejedná se ani o nijak zásadní horor, který by mě ohromil. Očekával jsem, že bude lepší, že bude dějově zajímavý, ale právě dějová stránka z něj dělá horor obyčejný. Formální stránka tomu hodně obyčejnému příběhu pomáhá a některé střihy vytvářejí zážitek, že tohle je opravdu něco nečekaného, něco nového. Není, ale to neznamená, že by se na to nedalo koukat a že film nebude zážitkem. V mém případě pak filmu hodně pomáhá i přítomnost Katee Sackhoff.

 

Hodnocení: 55 %

Hororové filmy (duchové, vrazi)


Přidat komentář