Od soumraku do úsvitu (1996)

90%
Jeden z mých velmi oblíbených filmů.

Od soumraku do úsvitu

From Dusk Till Dawn

USA, 1996, 108 minut

 

Režie: Robert Rodriguez

Scénář: Robert Kurtzman a Quentin Tarantino

Hrají:

George Clooney (Seth Gecko)

Quentin Tarantino (Richard Gecko)

Harvey Keitel (Jacob Fuller)

Juliette Lewis (Kate Fuller)

 

„Od soumraku do úsvitu“ je jeden z těch filmů, které mám velmi rád. Je to snímek, který mě dostal na vlnu Rodrigueze a Tarantina, i když to tedy bylo v době, kdy jsem žral také „Desperada“. Mám je hodně spojené a jsem rád, že jsem se k filmu zase mohl vrátit, protože i po letech a po několika zhlédnutích, je to pořád skvělá jízda, ať už v té první části, anebo i v té části druhé, která už je hororově akční.

 Co na ně čeká za překvapení?

Rodriguez na základě Tarantinova a Kurtzmanova scénáře skvěle mate tělem. První hodina je v podstatě kriminální film ve stylu „Gaunerů“ se skvělými postavami dvou bratrů. Nevyrovnaného, ale přesto do jisté míry správňáckého Setha (Clooney) a magora Richarda. Richarda si střihnul sám Tarantino, který předvedl opravdu hnusnou postavu, jíž přejete tu nejhnusnější smrt, jakou si dovedete představit. A ono se vám to naštěstí splní.

 Skvělá parta herců.

Tahle dvojice zabijáků vykradla banku, sejmula pár rangerů a snaží se dostat do Mexika, kde se mají setkat s Carlosem, jejich spojkou. Všechno nejde úplně podle předpokladů, protože Richie je trochu výbušný a neudrží prst mimo spoušť. To vede k tomu, že se nakonec musejí přidat k rodině odpadlého faráře (Keitel) a jeho dvou dětí. Společně pak překročí hranice, ale tady teprve jejich dobrodružství začíná, protože si na oslavu překročení hranic zvolí nevhodný bar.

 Další borci.

„Od soumraku do úsvitu“ se vyznačuje skvělými triky a maskami, a i přesto, že se ve filmu objevuje Tom Savini, je zde skutečně pouze jako herec. O masky se postarali jiní a je třeba jim vzdát hold. Překvapivě ale není hnusná část ta s upíry a jejich roztékáním se, ale mnohem drsnější je ta první, kde jsou dva bratři na útěku. Tahle část filmu mi zůstala v hlavě pěkně dlouho a ani dnes ji nedovedu vymazat.

 Bark, který zároveň chcete a nechcete navštívit.

„Od soumraku do úsvitu“ tak i po letech zůstává skvělým filmem, který je drsný jako břitva, ale přitom neskutečně zábavný. Navíc jsou zde herci, které znáte a máte rádi. Clooney vzhledem ke svým současným rolím dovede překvapit, krásná Salma Hayek zase bez problémů vlétne do vašich nočních představ. Tohle je kult a skoro bych si přál, aby se dvojice Rodriguez/Tarantino zase spojila a natočila něco v tomhle duchu.

 

Hodnocení: 90 %

Hororové filmy (upíři, gore, béčka, vrazi)


Přidat komentář