Křik (1978)

55%
Zvuk, to je jeden z vjemů, bez kterých si život představíme jen těžko. Křik je ale verze zvuku, kterou nechceme slyšet příliš často.

 

Křik

The Shout

Velká Británie, 1978, 86 minut

 

Režie: Jerzy Skolimowski

Scénář: Michael Austin a Jerzy Skolimowski podle příběhu Roberta Gravese

Hrají:

Alan Bates (Crossley)

Susannah York (Rachel Fielding)

John Hurt (Anthony Fielding)

Tim Curry (Robert Graves)

 

Britské horory jsou trochu jiné než horory americké. Na filmu „Křik“ je to jednoznačně poznat. Docela dlouho jsem si říkal, jestli je to film, který je vyprávěn normálně, anebo byla zvolena nějaká alternativní cesta. Je to všechno skutečnost, děje se to, anebo je to absurdní představení? Staříci, co na začátku sledují zápas kriketu, mi připomněli publikum filmu Guma, ale nakonec se ukázalo, že jsou přece jen reálnějšími postavami v mnohem reálnějším filmu.

Křik, vždyť o tom film přece je.

Jak už název napovídá, v centru dění je zvuk. Jsou to skutečně zvuky, které vás budou doprovázet celou dobu. Nakonec dojde i na ten křik. Hlavní postava v podání Johna Hurta je zvukař, který různým způsobem získává zvuky, které se pak mohou použít například pro film.  Nahrávání těch zvuků je rozhodně zajímavé. Ale nejsou to jen zvuky, v čem je film silný, je to i ticho, které nastane v jedné silné scéně. Nebudete vědět, co si myslet. Opět důkaz toho, že to není jen obyčejný film.

John Hurt v další zajímavé roli.

Anthony má ženu, ale také zvláštního přítele, který se prolíná celým filmem, prochází jím jako prazvláštní postava, o které člověk neví, odkud se vlastně vzala, jaký je její cíl. Crossley je totiž tím, kdo disponuje oním titulním křikem. Dokáže vydávat zvuk, který zabije vše živé. Není to zrovna schopnost, kterou by si člověk představoval jako superschopnost, ale rozhodně se to vymyká standardu.

Nezvěte vousaté cizince k sobě domů.

Film s takovým námětem by se dal pojmout jako vyvražďovačka typu „Shocker“, ale jak říkám, tohle je britský film, britský horor, který je prezentován odlišně od klasického amerického stylu. Pokud tedy do snímku půjdete s tím, že budete očekávat silný atmosférický horor, smiřte se, že tohle je ve skutečnosti psychologické drama s trochu netradičním námětem.

V koupelně by se křičet nemělo.

Prvek toho, jak se Crossley vkrade do Anthonyho rodiny je sám o sobě znepokojující, bohužel film selhává na tom, že má docela dobré nápady, snaží se o hloubku, ale všechno vyznívá tak prazvláštně, že vlastně divák neví, co si myslet. Sám jsem se zamýšlel nad tím, jestli autoři věděli, co přesně chtějí říct. Některé scény jsou dobré, jsou silné, ale jako celek je těžké říct, o co vlastně šlo. Tohle film dost sráží, protože dle mého měl na víc.

Hodnocení: 55%

Hororové filmy (béčka, vrazi)


Přidat komentář