Odebrat z přátel (2014)

70%
Jedno z hororových překvapení, kdy od filmu nic nečekáte a dostanete docela pecku.

Odebrat z přátel

Cybernatural

USA, 2014, 83 minut

 

Režie: Levan Gabriadze

Scénář: Nelson Greaves

Hrají:

Heather Sossaman (Laura)

Matthew Bohrer (Matt)

Courtney Halverson (Val)

Shelley Hennig (Blaire)

 

„Odebrat z přátel“ mi na první pohled zní celkem stupidně, nemyslel jsem si, že by to mohl být horor, který mě zaujme. Prostě jenom něco, co se snaží být trendy a využít pro – pravda, ne tak moc hororový – film moderní technologie. Nic převratného, v poslední době už nějaké podobné filmy byly. Jenže „Odebrat z přátel“ se rozhodl jít ve své stylizaci do nejzazšího bodu a využívá tak informačně komunikační a sociální technologie skutečně parádně.

 Prostě jen sociální sbližování.

Ta stylizace tkví v tom, že vlastně celou dobu sledujeme pouze záběr na monitor postav, které se v tomto filmu objevují. Jako kdybychom natáčeli něčí plochu na jeho Macu – v Americe totiž nemají standardní počítače, ale jedině ty, které vyrobila společnost Apple. Ani na chvíli se nepodíváme na něco jiného, celou dobu sledujeme jen tu plochu, i když místy je trochu těžké pochopit, že došlo k přepnutí na plochu jiného uživatele, ale dá se to.

 Náznak virtuální erotiky.

Zápletka je celkem jednoduchá – kamarádi si skypují, když zjistí, že je s nimi v hromadné konverzaci někdo další, koho neznají a kdo by tam být neměl. A pak jim najednou začnou chodit zprávy z profilu holky, která by podle všeho měla být mrtvá, protože se před nějakou dobou – vlastně to bude přesně před rokem! – zabila. Video z její sebevraždy vidíme hned na začátku filmu.

 Vypadá zajímavě.

Co se to děje? Ono to vypadá jako celkem banální nápad, ale ve skutečnosti se ukazuje, že se tvůrcům podařilo diváka chytnout, zaujmout ho a nechat ho sledovat až do konce. Ve druhé části jsem si uvědomil, že nemohu odtrhnout oči a že jsem velmi zvědavý na to, jak to celé dopadne. A že to má pointu, to mě překvapilo ještě více, a nemyslím si, že by byla až tak očekávaná. Směřuje to k ní skvěle.

 Raději odebrat z přátel.

Snímek „Odebrat z přátel“ nemá moc dobré herecké výkony, ale na to, aby se prezentovala současná mladá generace, to celkem stačí. Herci jsou spíše otravní, než vyloženě špatní. Přesně podobné kroky byste od nich ovšem čekali, a tak to, co se děje, ani tolik nevypadá jako scenáristický výplod, ale pěkně to k sobě pasuje. Film má dobrou gradaci a na konci jsem docela koukal, ale přitom jsem si uvědomil, jak to skvěle sedlo.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (duchové, mučení, vrazi)


Přidat komentář