Oko 2 (2004)

70%
Pokračování, které vypráví nový příběh.

Oko 2

Gin gwai 2

Hong Kong, Singapur, 2004, 105 minut

 

Režie: Danny Pang a Oxide Chun Pang

Scénář: Yuet-Jan Hui a Lawrence Cheng

Hrají:

Thanarat Poonnarattanakul

Qi Shu Qi Shu

Nuhtiya Puppatokasub

Phatanasri Posayanonth

 

Druhé díly většinou ukážou, jak jsou tvůrci schopní. Anebo prostě jen natahují něco, z čeho série neměla vzniknout. Velmi často se projeví spíše druhý syndrom, ale bratři Pangové na to šli tak trochu od lesa a místo toho, aby pokračovali v rozjetém příběhu, prostě se na to vykašlali a pustili se do něčeho nového. Tedy nového v tom smyslu, že se začal psát naprosto nový příběh.

 Strach na každém kroku.

Houslařka z prvního filmu je zapomenuta a my sledujeme jinou dívku. A vypadá to, že ji nebudeme sledovat moc dlouho. Její cíl hned na začátku filmu je totiž docela jasný. Chce se zabít. K tomu spořádá celkem velké množství prášku ve velmi dobře natočené scéně. A pak má vidiny. Pořád se jí nedaří umřít. A zase ty vidiny. Tak si vezme víc prášků. Jenže smůla, probudí se v nemocnici po výplachu žaludku.

 Jen si tak plout.

Na jednu stranu by to mohlo vést k tomu, že si uvědomí svou chybu a začne o svém životě přemýšlet jinak. Na druhou stranu by to mohlo vést k tomu, že se prostě pokusí zabít znovu a jinak. A pak je zde ještě třetí strana – mladá žena zjistí, že je těhotná Netuší, jak je to možné, jak se to stalo. Ale rozhodně je to nevyvratitelné. Je to trochu blbé, když k tomu ještě vídáte věci, které byste vidět neměli.

 Jen si tak skočit.

Pangové si vzali scénář svých kolegů a zpracovali ho do něčeho, co funguje samostatně, ale přitom to funguje i jako budování mýtu. Co je ale zase opět zdobí, to jsou některé scény, které se ve filmu objevují. Především je to pak scéna, kdy se hlavní hrdinka snaží znovu zabít, aby se konečně zbavila toho, co ji skutečně děsí. Jenže ono to nejde. Skočí. Ale dál žije. A tak to jde zkusit ještě jednou a drápe se po schodišti zpátky, zlámaná, aby skočila znovu. Tohle je tak dobře natočeno, že to ve mně skutečně vzbudilo hrůzu.

 Ani v koupelně nemá klid.

„Oko 2“ si tak drží dobrou kvalitu prvního filmu, jde si vlastní cestou a má svoje vlastní nešvary, stejně jako první film. Především je to skutečnost, že ty filmy jsou docela dost klišovité a je celkem jasné, jak se budou vyvíjet. Pak jsou zde ale skvělé scény, které vás doslova pohltí, a vy si budete užívat jejich hororovost. Takže nadprůměr, ale úplně výjimečný tenhle horor opět není.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (duchové, mysteriózní)


Přidat komentář