Oko 3 (2005)

40%
Do třetice všeho dobrého, ale tohle se prostě moc nepovedlo.

Oko 3

Gin gwai 10

Hong Kong, 2005, 86 minut

 

Režie: Danny Pang a Oxide Chun Pang

Scénář: Danny Pang, Oxide Chun Pang a Mark Wu

Hrají:

Bo-lin Chen

Yan Kam Ching

Ng Wing Chuen

Leung Cjun Fai

 

Bratři Pangové se přímo rozhodli, že nebudou budovat mýtus tak, jak byl definován v prvních dvou filmech, ale pustili se do něčeho trochu jiného, u čehož ale máte pocit, že by to mohlo fungovat a že by to mohlo být součástí jednoho světa. Pořád jde primárně o to, že jsou zde nějaké temné síly, nějací duchové a něco, co vidí jen někteří vyvolení lidé, kteří z toho mají hlavu jak pátrací balón.

 Ty rituály...

Opět se věnujeme jiným postavám než v prvních dvou filmech, což je tak nějak i smyslem celé série. Nevyprávět příběh jedné postavy, ale vyprávět příběh jedné mytologie, jednoho prokletí, jednoho podivného světa, kde bychom nejspíš nechtěli žít. I tím názvem „Gin gwai 10“, i když se rozhodně o desátý díl nejedná, Pangové ukazují na to, že tahle série by mohla být sakra rozsáhlá, kdyby měli peníze na to, aby natočili další příběhy.

 Hlavně se soustředit.

Hlavní postavou snímku je Chong-kwai, který si pozve z Hong Kongu své přátele do Thajska, kde sám žije. Nezve si je jen tak, ale chce jim ukázat jednu hodně speciální knihu, kterou objevil. Knihu, která je schopná vám zajistit možnost vidět duchy, a to na základě deseti různých cest, které jsou k tomu určeny. Možná i tohle trochu vysvětluje číslovku v názvu filmu. Samozřejmě, že turisté hned knihu vyzkoušejí.

 Ta má jazyk!

Snímek „Gin gwai 10“ překvapí skutečností, že se jedná o film, který není až tak temný jako jeho dva předchůdci. V „Gin gwai 10“ dokonce najdete tolik humoru, až vás to samotné možná překvapí. Scéna s basketbalovým míčem je děsivá a zábavná zároveň a v první polovině je takových scén více, což trochu potěší. Minimálně v tom, že se to odlišuje humorem a snahou opět přinést něco trochu nového.

 Co bys chtěl?

Bohužel v ostatních ohledech, kromě humoru, je snímek „Gin gwai 10“ slabší než jeho předchůdci a ukazuje, že se Pangové snažili vytřískat něco z něčeho, co už neměli tak dobře rozpracované a kde hlavně nevěděli, jak to udělat dostatečně zajímavé, jak tu mytologii nechat rozrůst tak, aby mohla pořád děsit a aby mohla zaujmout. Tento díl je rozhodně nejslabší a myslím, že se rychle vykouří z paměti.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář