Omen 3: Poslední střetnutí (1981)

50%
"Damien" nám trochu zestárnul, ale pořád je to ďáblův spratek, tentokrát s tváří Sama Neilla. Mám ho jako herce rád a je fakt, že tyhle záporné role mu sedí.

 

Omen 3: Poslední střetnutí

Omen III: The Final Conflict

Velká Británie, USA, 1981, 108 minut

 

Režie: Graham Baker

Scénář: Andrew Birkin na základě postav Davida Seltzera

Hrají:

Sam Neill (Damien Thorn)

Rossano Brazzi (DeCarlo)

Don Gordon (Harvey Dean)

Lisa Harrow (Kate Reynolds)

 

Když se něco povede, tak se v tom zákonitě musí přece pokračovat. Série „Omen“ je toho jednoznačně důkazem. „Přichází Satan!“ je neskutečně silný snímek, který vám dá vědět, že Vymítač ďábla není jediným satanistickým filmem, který stojí za pozornost. Těch filmů je víc. Co se ukázalo jako problém, to je fakt, že „Omen“ se rozmělnil v sérii, která vychází z prvního filmu, ale nejde jen o to, že je zde inspirace a navázání, větší problém je skutečnost, že ani Damien, ani „Omen 3: Poslední střetnutí“ nejsou filmy, které by se příliš staraly o kvalitu, ale jde jim hlavně o finančně úspěšné pokračování.

Že by to byl jen romantický film?

Pozitivem třetího dílu je Sam Neill. Tenhle britský herec – konkrétně se narodil v Severním Irsku – podává výkon, který je mu vlastní. Navíc stačilo jen trochu upravit jeho obličej, hlavně vlasy a oči, a bylo dokonáno. Naprosto skvěle se hodí pro roli Damiena Thorna. Ano, ten malý chlapec nám zestárnul o takových 20 let, ale v očích má pořád ten stejný pohled, který říká, že všichni kolem něj mají co dočinění s někým skutečně špatným. V jeho očích se skrývá temnota, která prosákne i do jeho chování.

Pořád má něco v těch očích.

Damien Thorn je úspěšný mladý muž, na kterého má však políčeno skupina věřících fanatiků, kteří jsou přesvědčeni o tom, že Thorn je Antikrist. Dobře, zase tolik šílení nejsou, protože jejich podezření je pravdivé. Projevuje se postupně, i když již od začátku víme, že v něm skutečně mnoho dobrého není. Film má pak poměrně jasnou strukturu, kdy čekáme na první smrt. Fanatikové se chtějí postarat o zabití Thorna, ale místo toho umírají postupně sami. Zní to malinko jako groteska, ale tu rozhodně nečekejte.

Ten nevypadá na to, že skončí dobře.

Film je poměrně vážný a opět vyniká v tom, v čem vynikaly i díly předchozí. Atmosféra je postavena na chladných barvách, na jejichž podkladě se odehrávají úmrtí, která jsou stále docela originální a drsná. Sežrání psy na honu na lišku je dobré, i když rozhodně nečekejte nějaké gore, to ve filmu celou dobu chybí. Naturalismus by zde možná sem tam byl trochu na místě. Jen si vzpomeňte na „Přichází Satan!“ a na letící hlavu. To bylo dost překvapující, nemyslíte?

Co asi udělá s tou žehličkou?

„Omen 3: Poslední střetnutí“ je průměrným filmem, který staví na žánrové klasice. Scéna s kočárkem je docela profláknutá, ale pořád má ten správný účinek. Nejdrsnější je pak scéna s žehličkou. Scénář filmu se ale příliš soustředí na hloupé sektářství a vytváření kultu, spiknutí, neustále se oddaluje povstání Antikrista, které patrně nikdy nepřijde, stejně jako nepřišlo v předchozích filmech, ale o to vlastně ani tolik nejde. Síla filmů je hlavně v hororové atmosféře a zajímavých úmrtích, což ve filmu „Omen 3: Poslední střetnutí“ docela slábne. Bohužel závěr je naprosto prázdný, kdy se rádoby velké gesto proměňuje v koncert patosu.

 

Hodnocení: 50%

Hororové filmy (vrazi, satan)


Přidat komentář