Xtro (1982)

70%
docela mě mrzí, že jsem tenhle snímek neviděl dřív.

Xtro

Velká Británie, 1982, 81 minut

 

Režie: Harry Bromley Davenport

Scénář: Harry Bromley Davenport, Iain Cassie, Michel Parry a Robert Smith

Hrají:

Philip Sayer (Sam Phillips)

Bernice Stegers (Rachel Phillips)

Danny Brainin (Joe Daniels)

Maryam d'Abo (Analise Mercier)

 

Když se budete na snímek „Xtro“ dívat, možná se vám stane, že ho nepochopíte. Možná se vám stane, že vám bude připadat moc divný, jako kdyby mu chyběla dějová linka. Ale pokud mu dáte šanci, pokud se na něj budete dívat a budete ho sledovat od začátku do konce, budete jen žasnout nad tím, jak skvělé triky se do filmu podařilo zapracovat. A jsou skutečně výborné.

Lepra?

V první řadě je potřeba pochválit triky, kde jde o nějaké to narušení lidského těla, nebo se prostě jedná o gore jakéhokoli jiného charakteru. Tvůrci se zde vyřádili a ani po letech od vzniku tohoto filmu nemám co vytknout. Když se kůže napíná, je to vskutku nepříjemná podívaná, a nejde jen o tu jednu scénu, kde žena rodí dospělého muže. Ta je skvělá, ale těch scén je mnohem více.

To jsou zoubky.

Zajímavostí filmu je skutečnost, že jsou zde i další trikové sekvence, i když na nich není tolik. Hodně se zde pracuje s neživými předměty, které se hýbají. Jasně, někdy to mohou být prostě jen hračky na dálkové ovládání, ale i díky nim snímek dostává něco navíc ke své zvláštní, místy až bizarní atmosféře, která vytváří dojem něčeho jen těžko pochopitelného a uchopitelného.

Pěkná potvora.

V hororovém snímku „Xtro“ ale je možné najít základní dějovou linku. Tpony je malý chlapec, jehož otce jednoho dne něco unese. Prostě se objeví světlo a otec je pryč. Po třech letech cosi znásilní jednu ženu a ona po krátké době porodí. Jaké je překvapení, když se zjistí, že to, co porodila, je zrovna Tonyho otec. Proč se vrátil? Odkud se vrátil? Co je tam venku? Co Sam Phillips (Philip Sayer) lidem chce?

Trikový je film hodně.

Britský snímek „Xtro“ je za mě především skvělou trikovou podívanou, která ani po téměř čtyřiceti letech nic neztratila. Mejkap je zde skvělý, příšery skutečně hnusné a celkové nasnímání všeho velmi dobře funguje. Příběh je bizarní, někdy má hodně podivné obrazy, skoro až abstraktní, ale dodává to filmu atmosféru něčeho cizího, těžko pochopitelného, což souvisí i s konáním postav.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (gore, příšery, mimozemšťani)


Přidat komentář