Omnívoros (2013)

70%
Španělské povídání o jedné kanibalské skupině.

Omnívoros

Španělsko, 2013, 85 minut

 

Režie: Óscar Rojo

Scénář: Óscar Rojo

Hrají:

Ángel Acero (David)

Fernando Albizu (Dimas)

Carina Björne (Gloria)

Mario de la Rosa (Marcos Vela)

 

Španělské filmy jsou v současné době rozhodně zajímavé, především pak v oblasti hororu. Zabývají se poměrně klasickými tématy, ale dokážou je podat trochu jiným způsobem, odvážněji a zároveň surověji, což se třeba americké produkci nedaří, a pokud, tak velmi často se zahraničními režiséry. Španělé filmem „Omnívoros“ potvrdili, že tohle zvládnou a film „Omnívoros“ sice není výjimečný, ale má dobré scény.

 Je třeba uříznout ten správný kousek.

Kanibalismus není až tak časté téma, v hororu jsou přece jen oblíbenější, ale nejedná se o téma, které by nebylo probádáno. Právě kanibalismem se zabývá snímek „Omnívoros“ a řeší ho způsobem celkem snesitelným, i když pravda, ne až tak nutně originálním. Struktura filmu se podobá struktuře „Hostelu“, pouze s tím rozdílem, že zde je nějaký ten hrdina, na kterého je možné se zaměřit a s kterým je možné ten film přece jen projít.

 Nejprve domluva.

Základní zápletka filmu se točí kolem toho, že existuje určitý klub, což by k pojetí celkem sedělo, kde se tajně – celkem logicky – scházejí bohatí gurmáni, kteří zde hodují na lidském mase. Jejich choutky jsou tak naplňovány velmi specificky. Vzhledem k tomu, že je třeba získávat lidské maso, je také třeba najít vhodné oběti. A tak se pod řezníkovým nožem ocitávají nevinní lidé.

 I čerstvé maso je třeba dobře umýt.

Do všeho se ještě připlete gastronomický kritik, který pomalu zjišťuje, že tu něco smrdí a že zde možná bude nějaké to místo, kde se setkávají lidé, kteří mají skutečně „vybrané“ choutky. Dostává se hlouběji a zjišťuje, kde je zakopaný pes. Jak se asi zachová? Jak je vidět, hraje se docela i na příběh, i když stejně nejdrsnější a asi i nejzajímavější jsou momenty z řeznictví, kde jsou na háku lidé. Najednou si až moc jasně uvědomujete, že člověk je vlastně také jen zvíře, a ten řezník v tom nevidí jediný rozdíl.

 Kultura se k jídlu hodí.

„Omnívoros“ má problém s tím, že se snaží být drsný, ale vlastně není až tak moc explicitní. Ne, že by to vadilo, ale myslím, že se mohlo jít ještě trochu dál. Prostřený jídelní stůl ale vypadá dobře. Možná je trochu škoda, že se film snažil o pointu, která je sice dobrá, ale její podání je takové jalové. Stejně se mi ale snímek zamlouval a z hlediska kanibalského hororu je tohle vskutku celkem gurmánské, i když bez přehnaného gore.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (survival, vrazi)


Přidat komentář