Ono ožívá (1978)

70%
Zrovna tady se mi stalo, že se mi pokračování líbilo víc než první film.

Ono ožívá

It Lives Again

USA, 1978, 91 minut

 

Režie: Larry Cohen

Scénář: Larry Cohen

Hrají:

Frederic Forrest (Eugene Scott)

Kathleen Lloyd (Jody Scott)

John P. Ryan (Frank Davis)

John Marley (Mallory)

 

Snímek „Ono ožívá“ mi prostě padl do noty. Jasně, jedná se o film, který je druhým díle, takže není vyloženě originální. Je to pokračování Cohenova filmu „Ono žije“ z roku 1974, který mě vyloženě nenadchnul, ale tohle mě prostě bavilo svou atmosférou, tím, jak je to natočeno, jak se to bere vážně a hlavně jaký to má takový správný sedmdesátkový look. Prostě mi to sedlo.

Porody jsou těžké.

„Ono ožívá“ je v podstatě přímým pokračováním filmu „Ono žije“, kdy se hned na začátku setkáváme s postavou Franka Davise (John Marley), kterého známe z původního filmu. On byl tím, kdo se měl stát milujícím otcem minka, které se mělo narodit. Jenže všechno dopadlo trochu jinak, než rodiče očekávali. Děťátko rozhodně nebylo z těch vysněných, na které se poprvé podíváte s neutuchající láskou.

Co to sáhlo do dortu?

Jenže jak to tak vypadá, Frank nebyl jediným, komu se mělo narodit tohle speciální dítě. Skoro to vypadá, že takovými postiženými lidmi jsou i další. A Frank se s pomocí rozhodne, že bude lidi, kterým se má narodit nebezpečné dítě, kontaktovat a bude se je snažit přesvědčit o tom že je potřeba udělat něco jiného než začít výchovu. Nikdo ho ale moc nechce poslouchat.

Děti by se neměly dávat za mříže.

Za podivnými dětmi stojí zvláštní organizace, která je chce schraňovat. Jenže dítě chce krev. A co na to rodiče? Budou své dítě milovat, anebo se k němu obrátí zády? Ne, rodičovství rozhodně není jednoduché, už vůbec ne v případě, když je váš malý už od narození krvelačné monstrum. Ta metafora je hodně přitažená za vlasy, ale vlastně se dá celkem snadno pochopit. I s normálním dítětem mají rodiče někdy pocit, že je s nimi doma malé monstrum.

Hezké děťátko.

„Ono ožívá“ není skvělým filmem, ale pokud se vám trefí do vkusu, o té správné chvíle, kdy se na něj chcete podívat, je to film, který vás může bavit, je to film, kde je to něco plíživé, co se snaží postavy dostat, něco, co nahání podvědomou hrůzu, protože i přes svou monstróznost je to příběh, který má relativně reálný základ ve strachu z rodičovství, což je strach, který může být ochromující.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (příšery, děti)


Přidat komentář