Open Grave (2013)

40%
Probudit se v masovém hrobě rozhodně není nejlepší ráno. Jenže jak se tam vlastně člověk dostal?

Open Grave

USA, 2013, 102 minut

 

Režie: Gonzalo López-Gallego

Scénář: Chris Borey a Eddie Borey

Hrají:

Sharlto Copley (John / Jonah)

Thomas Kretschmann (Lukas)

Josie Ho (Brown Eyes)

Joseph Morgan (Nathan)

 

„Open Grave“ je jeden z těch filmů, které začínají naprosto skvěle. Neznámá postava se probudí a neví nic, nic si nepamatuje. Problém s takovými filmy je v tom, že úvod, ten je poměrně jednoduché udělat, ale je třeba se také postarat o to, aby i zbytek snímku udržel divákovu pozornost, a aby se z původního nadšení nestalo jen rozčarování, což je v případě podobných snímků poměrně časté.

A to byste si mysleli, že blbě je na tom ten zamotaný v ostnatých drátech.

Problém jednoduše nastává ve chvíli, kdy si tvůrci myslí, že ten začátek všechno zachrání a že míra očekávání bude tak velká, že zbytek filmu diváky nezklame až tak moc, aby z toho byli úplně zhnuseni. Jenže v tom případě se musí ve snímku pořád něco dít, musí zde být zajímavé postavy a tomu musí být uzpůsobena také stopáž. K tomu v případě snímku „Open Grave“ nedochází a v konečném důsledku se jedná o film, který je až moc natahovaný a v podstatě nic zajímavého se zde neděje tak polovinu stopáže.

Jak se z tohohle dostane...

Jak jsem řekl, úvod je celkem jasný. Muž, hraje ho Sharlto Copley, se probudí v masovém hrobě a nemá žádné vzpomínky. V nedalekém domě nachází osoby, které jsou stejně postižené, a společně se snaž zjistit, kdo vlastně jsou, kde se to ocitli a proč. Jak se ukáže, nejedná se o jednoduchý úkol, navíc samotné pochopení nepřichází jednoduše, ale je spojeno s poměrně krutou cestou, která v sobě zahrnuje výstřely, sekání sekerou, bodání různými zbraněmi a také škrcení ostnatým drátem.

Hlavně se nezbláznit.

Co si budeme povídat, skutečnost, že se ve filmu objevuje násilí, je jediným prvkem, který jakkoli činí film zajímavým. Není zde potřebný nápad, a tak je to děláno hlavně na efekt, protože i to je způsob, jak natáčet filmy. V první scéně v hrobu se režisér rozhodl pro téměř hororovou atmosféru, v případě dalších scén už je to i místy psychedelické, což je dnes velmi často synonymum pro umělecké, bohužel. Synonyma to nejsou. Čím divnější, tím lepší, chce se skoro říct. Jen je škoda, že přes tu efektnost může snímek zanechat diváka celkem nedotčeného.

Teď to chce jen dobře mířit.

„Open Grave“ tak nakonec vychází jako poměrně tradiční film na tento způsob, kdy se nic moc zásadního nepřihodí, i když se nám tvůrci snaží říct něco jiného. Je to na první pohled trochu jiné, ale v konečném důsledku je to jen celkem obyčejný film s dobrým začátek, rádoby tajemným prostředkem a celkem standardním „šokujícím“ koncem, nijak nevybočuje. To nakonec vede k tomu, že premisa je zajímavá, zbytek nikoli.

 

Hodnocení: 40 %

 

Hororové filmy (survival)


Přidat komentář