Open Windows (2014)

65%
Elijah Wood se představuje v dalším hororově laděném snímku.

Open Windows

Španělsko, USA, 2014, 100 minut

 

Režie: Nacho Vigalondo

Scénář: Nacho Vigalondo

Hrají:

Elijah Wood (Nick Chambers)

Sasha Grey (Jill Goddard)

Neil Maskell (Chord)

 

Elijah Wood se profiluje jako herec, který má horor opravdu rád a chce v něm hrát. Po snímku „Maniak“ jsem byl docela zvědavý na to, v čem se objeví tentokrát. A podobně jako tomu bylo právě v případě snímku „Maniak“, je to i film „Open Windows“, který je o něco zajímavější formou, než obsahem, kterému by se dalo z hlediska logiky vytknout skutečně mnohé. Ale nepředbíhejme, podívejme se na to, o co ve snímku „Open Windows“ vlastně jde.

 Někdo se dívá.

Na začátku se prostřednictvím akce před premiérou filmu seznamujeme s Jill Goddard (Sasha Grey), mladou herečkou, kterou si očividně zamiloval jeden člověk – Nick Chambers (Elijah Wood). Nick je klasický nerd, který má o herečce internetovou fanouškovsou/stalkerskou stránku, kde postuje její fotky, které najde, nebo sám získá. Má se s Jill i setkat, ale v tom mu na pokoji zazvoní telefon. V něm se ozve hlas, který mu ukazuje divy s počítačem. A právě tady se nám výrazně projevuje forma.

 Až příliš mnoho oken.

I když by se dalo o snímku mluvit jako o „found footage“, protože velká část je natáčena na telefon nebo kameru v notebooku, forma je ještě o něco zajímavější. Téměř celý film totiž sledujeme v podstatě jako plochu na počítači, kde jsou otevřena jednotlivá okna, na nichž pozorujeme jednotlivé postavy. Tohle je samo o sobě celkem novátorské, pokud jste neviděli jiný film podobného ražení. Já v tomhle směru zatím ne. Elijah Wood je navíc natolik zručným hercem, že tohle zvládne a vy mu opět fandíte.

 Zajímavá tvář.

Tam, kde má forma celkem dobrou roli, kde navíc nejsou rychlé střihy, ale film podává pomalými pohyby kamery trochu zvláštní dojem, tam je příběh slabinou, díky které hodně trpí. Jsou zde zvraty, které jsou pro podobné thrillery typické, ale jedná se o zvraty, které nejsou nutně ku prospěchu věci. Ten poslední twist v tom, kdo je vlastně Elijahova postava, je až moc ujetý a až moc připomíná seriály z doby 60. let, případně 80. let.

 Ukáže víc?

I přes své chyby mě film ale bavil a i přes celkem dlouhou stopáž si dovedl udržet mou pozornost. Pravda, hlavně proto, že jsem vyčkával, jak moc zamotané to bude. Je to zamotané zbytečně, ale ta forma mi naplno sedla a ani trochu mi nevadila. Elijah Wood se stává zajímavou ikonou hororu a já jsem zvědavý, v jakém dalším filmu se objeví, protože by to opět mohlo být v nějakém ohledu zajímavé.

 

Hodnocení: 65 %

Hororové filmy (survival, vrazi)


Přidat komentář