Zakázaný svět (1982)

70%
Solidní hororové sci-fi béčko.

Zakázaný svět

Forbidden World

USA, 1982, 77 minut

 

Režie: Allan Holzman

Scénář: Tim Curnen, Jim Wynorski a R. J. Robertson

Hrají:

Jesse Vint (Mike Colby)

Dawn Dunlap (Tracy Baxter)

June Chadwick (Dr. Barbara Glaser)

Linden Chiles (Dr. Gordon Hauser)

 

Parádní hororové sci-fi béčko, které má rozhodně svoje chyby, nedosahuje takových výšin jako „Vetřelec“, i když se mu chvílemi podobá, ale stejně to nic nemění na tom, že to byla parádní podívaná, u které jsem se bavil, a to hned několika faktorům, které se zde sešly – hezké herečky, skvělé kulisy, výborný feeling osmdesátek, skvělá triková stránka a vyšší míra explicity.

Příšerka!

Jsme na jakési planetě ve vesmíru, jmenuje se Xarbia, což ale není důležitá informace, důležitější je skutečnost, že na této planetě je laboratoř, kde se snaží vědci, lidští vědci, vyřešit potravinovou krizi a přijít s nějakým organismem, který by byl jejich záchranou. Asi se dá předpokládat, že se experiment trochu nevyvede a dojde k problémům, fatálním problémům, které se na uzavřené stanici násobí.

Cosi pod prostěradlem.

Jako kdybyste sledovali něco, co by mohlo být kombinací snímku Věc a „Vetřelec“, i když nutno říct, že Carpenterova verze snímku Věc měla premiéru až měsíc po filmu „Zakázaný svět“. Ale téma paranoii je zachyceno i zde, i když rozhodně ne tak komplexně a děsivě jako se to podařilo snímku Věc. Za to nás ale čekají podobně skvělé trikové sekvence, které jsou krásně hnusné.

Robůtek.

Příběh není komplikovaný, není nijak světoborný, ale prostě stačí k tomu, abyste tu měli stanici, kde jsou moc pěkné ženy, a také něco zrůdného, co se je i jejich mužské kolegy snaží dostat. A když je to trochu dostane, není to na pohled vůbec pěkné, což ale jen ukazuje na to, že se tvůrcům podařilo přijít se skutečně povedenými triky, které vás nenechají chladnými a klidnými.

Něco na ksichtě.

Americký snímek „Zakázaný svět“ je krásnou ukázkou spojení hororu a sci-fi navíc na béčkové úrovni. Mohla to být naprostá kravina, ale vzešel z toho snímek, který je trikově na úrovni a je pro fanoušky béčkového braku velmi milou ukázkou toho, co krásného se natáčelo před téměř čtyřiceti lety. Kamera zbytečně neuhýbá, nebojí se a divák se může kochat vším možným.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (příšery, vědci, mimozemšťani)


Přidat komentář