Oscar de Muriel: Vražedné struny

55%
"Vražedné struny" jsou dobré, ale mohly by být ještě lepší.

Oscar de Muriel: Vražedné struny

The Strings o Murder

Vydalo nakladatelství Host, 2015, 329 Kč

 

Oscar de Muriel je autor, který se narodil roku 1983 – je celkem mladý, že? – sice v Mexico City, ale přesídlil postupně do Skotska, kde působí dnes. Do Velké Británie ho zavedlo studium chemie, ale již v minulosti se zabýval psaním krátkých příběhů. A tak se jednou rozhodl, že napíše i něco delšího, až se mu v roce 2015 podařilo vydat knihu „The Strings of Murder“, která ještě téhož roku vyšla i v češtině u nakladatelství Host jako „Vražedné struny“.

 Obálka českého vydání

Co si budeme namlouvat, na knihu mě jednoznačně nalákala anotace, která tvrdila, že se děj knihy odehrává v době vražd Jacka Rozparovače. Trochu jsem doufal, že tam bude nějaké propojení, hledání souvislostí, ale ono opravdu šlo jen o to, aby byl příběh zasazen do dané doby. I když tedy začínáme v Londýně, celkem rychle se přesouváme do Edinburghu, kde se skutečně bude řešit případ, kolem kterého se celé vyprávění točí.

 Něco málo z traileru na knihu.

Hlavní postavou je Ian Frey, londýnský kriminalista, který dělá pro Scotland Yard. Nebo dělal. Díky personálním změnám se ocitl na dlažbě, alespoň do chvíle, než přijde pomoc od starého přítele, který mu nabídne možnost se rehabilitovat na jednom případu v Edinburghu. A tak i přes svou vrozenou nenávist ke všemu skotskému se Frey vydává za novým případem, který není o nic méně brutální než vraždy Jacka Rozparovače. V Edinburghu byl totiž nalezen mrtvý houslista s otevřeným hrudníkem, bez srdce, jater a střev.

 

Kromě nenáviděného Skotska se musí srovnat také s tím, že bude pracovat pro „Devítiprsťáka“ McGraye, což je povahou naprostý protiklad uhlazeného Angličana Freye. Ano, dá se tušit, že kniha „Vražedné struny“ hodně stojí na jejich konfrontacích, které jsou místy vedeny celkem humorně a odlehčují celý příběh, který se sice může tvářit jako hororová detektivka, ale je to opravdu spíše jen přetvářka. Těch hororových momentů je spíše poskrovnu, ale úplně nechybí.

 Oscar de Muriel

I když jsou postavy celkem dobře načrtnuté, neubráníte se pocitu, že se postupně mění spíše ve své vlastní karikatury a jsou většinu doby možná až příliš afektované. Snad je to obrazem doby, ale spíše jsem měl pocit, že se Oscar de Muriel snaží o to, aby to bylo teatrální a tak nějak to sedělo s jeho představou tehdejší doby. Přesto to relativně funguje a ty postavy jsou přes své chyby celkem sympatické, takže vás třeba bude zajímat i jejich vývoj, který celkově v první knize trochu chybí. Mimochodem ano, na rok 2016 se chystá pokračování s názvem „A Fever of the Blood“.

 Obálka anglického vydání

I když si myslím, že kniha má svoje chyby – postavy, které jsou karikaturami, vedení děje, které má místy šokovat, ale v konečném důsledku není dostatečně napínavé, hororové momenty jsou odfláknuty tak nějak klasicky a očekávaně, finále se dá předpokládat a není zde snaha dávat čtenáři více kousíčků, na základě kterých by si sám mohl sestavit konečný obrázek – neubránil jsem se tomu, aby mě kniha bavila. Je to autorovým stylem, který se velmi dobře čte. Kniha tak funguje jako zábavné čtení, ale jako detektivní horor už tolik ne.

 

Knihu můžete zakoupit na internetové adrese: http://nakladatelstvi.hostbrno.cz/nakladatelstvi/krimi/vrazedne-struny-1124

 

Hodnocení: 60 %

Hororové knihy (vrazi)


Přidat komentář