Ospalá díra

Tim Burton je režisér roztodivných filmů, stejně jako je Johnny Depp herec roztodivných rolí. V podstatě se dá říci, že filmy Tima Burtona jsou nezapomenutelné, stejně jako jsou nezapomenutelné postavy Johnnyho Deppa. A tihle dva se úspěšně potkávají už od roku 1990, kdy spolu natočili svůj první film, Střihorukého Edwarda.
Sleepy Hollow, USA, 1999
Režie:
Tim Burton

Scénář: Andrew Kevin Walker podle příběhu Washingtona Irvinga

Hrají: Johnny Depp (Ichabod Crane)
Christina Ricchi (Katrina Van Tassel)
Miranda Richardson (Lady Van Tassel)
Christopher Walken (Bezhlavý jezdec)
Christopher Lee (Starosta)
 

Když se člověk podívá na jména herců, které jsem tedy vybral, není to přímo podle důležitosti postav, ve filmech Tima Burtona nehrají špatní herci. A většinou ani jeho filmy špatné nejsou. Je jedním z režisérů, kteří mají dar, i když je nutno říci, že jeho styl je velmi osobitý a nemusí každému sedět. Mně sedí a kromě jeho remaku Planety opic, ke kterému nemělo nikdy dojít, jsou jeho filmy prostě skvělé.

Tohle prostě mluví samo za sebe.

Pokud se však spojí umění Tima Burtona s Johnny Deppem, vychází z toho snímky, které jsou zkrátka památné. Už jejich první film Střihoruký Edward je legendou a hned jejich druhý je pro některé údajně nejlepším filmem Tima Burtona. Je jím snímek Ed Wood. Ale i jejich další čtyři snímky, tedy ty dosud natočené, jsou prostě unikáty – Sleepy Hollow, Karlík a továrna na čokoládu, Mrtvá nevěsta a Sweeney Todd. Ten poslední zvlášť, protože na filmových plátnech se muzikálový horor často nevidí. Stejně jako se často nevidí zpívající Depp.

Většina Burtonových filmů jsou v jistém ohledu horory. Jeho temná stylizace, kostýmy a kulisy jsou vytvořeny tak, aby vyvolávaly určité emoce spíše temnějšího rázu. A strach a smrt Burtona jistě fascinují, což předvedl na svém prvním velkém snímku, kterým byl Beetlejuice. Sám o sobě velmi originální název.

Mladá a krásná hrdinka, které mladý a krásný, i když trochu zvláštní, hrdina musí podlehnout.

I přesto, že jsou filmy tohoto režiséra často mírně hororové, stále zde zůstává určitá pohádkovost, nebo chcete-li fantastičnost. A ani Sleepy Hollow není výjimkou. Jsou zde děsivé výjevy, bezhlavý jezdec je dost děsivou postavou, zvláště když se se svými oběťmi zrovna moc nepáře, ale přesto si celý film zachovává skvělou atmosféru pohádkového díla, když hlavní postava – vyšetřovatel s podivnými metodami v podání Deppa – navštěvuje čarodějnici, nebo když přijíždí do Sleepy Hollow zapadlého městečka, které stráží až příliš okatý strašák do zelí.

Ano, ten uprostřed je skutečně Casper Van Dien

Strašák je zde jen v několika záběrech, ale myslím, že právě tenhle strašák charakterizuje do určité míry Burtonovu tvorbu. Na jednu stranu je děsivý, na druhou stranu je až příliš neskutečný, až příliš výrazný, až příliš bizarní, takže se pro někoho může stát kýčem, pro jiného zase skvělou ukázkou Burtonova citu pro barvy a pro detail.

A nyní trochu k příběhu. Ichabod Crane přijíždí do Ospalé díry, aby zde vyšetřil vraždy, které se zde dějí. Jeho odjezd má dva důvody. Jedním je skutečně případ, ale tím druhým je snaha se detektiva s velmi divnými metodami zbavit a uklidit ho kdesi na zapadlém venkově, kde nemůže měšťákům ublížit. Cranovy metody jsou velmi vědecké a on nevěří v nějaké nadpřirozené síly. A zde se dostáváme k tenké lince, která se proplétá celým filmem, tedy to, proč vlastně Ichabod trpí takovou antipatií k mystickým věcem a proč se snaží být tak moc vědecký a realistický.

Ani bezhlavý jezdec není úplně bezhlavý...

Kromě toho, že je film poměrně dobrým a hlavně originálním hororem, i když tedy hlavně kvůli jeho pojetí, legenda o bezhlavém jezdci není nic nového, je i parádní detektivkou, kdy příběh je krásně splétán, aby byl vrah prozrazen až na konci v celé své krutosti a lidské bizarnosti. Za všechno přece vždycky může člověk. A v tomhle případě, jak už to tak někdy bývá, za vše může žena.

Hororové filmy (duchové, komedie)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář