Ouija (2014)

15%
S touhle deskou se v hororu setkáte často. Až moc často...

Ouija

Ouija

USA, 2014, 89 minut

 

Režie: Stiles White

Scénář: Juliet Snowden a Stiles White

Hrají:

Olivia Cooke (Laine Morris)

Ana Coto (Sarah Morris)

Daren Kagasoff (Trevor)

Bianca A. Santos (Isabelle)

 

Deska Ouija je hororový prvek, který mě osobně velmi irituje. Je to vždy využita pouze jedním možným způsobem. Prostě si k ní sedne skupina lidí a všichni se budou strašně divit tomu, že deska pod jejich rukama odpovídá. Někdo určitě táhne tu pohyblivou část, protože jinak to není možné. A samozřejmě, že se pak začnou dít opravdu ošklivé věci, protože ani to jinak nejde.

 Že by tam bylo něco důležitého?

Ouija je většinou používána jen jako jeden prvek, který se využije k tomu, aby se navázal kontakt s někým, kdo je po smrti. Tentokrát se ale celý film má točit kolem této desky, která prostě není ničím jiným než jenom hrou, u které se mají lidé bát a díky které vzniká až příliš mnoho hororů, které mají hodně špatnou kvalitu. Snímek „Ouija“ rozhodně není žádnou výjimkou a jede si v záplavě nudných klišé.

 Asi úplně nepochopili, co mají při hře sledovat.

Úvod je téměř jako z „Kruhu“, kdy se jedné dívce děje něco, co není v pořádku. Záhy zjišťujeme, že se zabila. Anebo je to ještě tajemnější? Jenže on divák ví, že za tím bylo něco divného, tak proč by měl zůstat napjatý? Tohle je strašný problém moderního hororu, který nedokáže ani od začátku udržet napětí, nedokáže budovat tu správnou atmosféru, prostě jen spoléhá na to, že ono to bude děsivé tak nějak samo. V konečném důsledku tomu tak samozřejmě vůbec není.

 Ani takhle se to nehraje.

Zbytek filmu sledujeme to, jak skupina mladých lidí používá duchařskou desku k tomu, aby se domluvila s někým, koho nevidí. Spojitost s dívkou v úvodu je téměř nulová, a kdyby neumřela, v podstatě se nic moc nezmění. Emočně film nedokázal využít svůj potenciál, o tom hororovém ani nemluvě. Ti mladí herci jsou tu tak protivní, že jim dokonce i přejete, aby se jim něco zlého stalo.

 To je ale dekadentní lustr.

„Ouija“ je dalším ukázkovým produktem moderní hororové scény. Prostě jen rychle natočený horor, o kterém se hodně mluví, ale který nemá co říct. Ta zápletka je tak špatná, až bolí na film koukat, nemluvě o tom, že každá scéna je v podstatě klišé a vy celou dobu budete mít pocit, že sledujete něco, kde se tvůrci nesnažili ani o trochu té invence, oni se jí doslova báli. Tohle je prostě špatný horor, kterých je v dnešní době mnoho.

 

Hodnocení: 15 %

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář