Oživlá (1977)

70%
On si jen myslel, že je to jeho dcera...

Oživlá

Audrey Rose

USA, 1977, 113 minut

 

Režie: Robert Wise

Scénář: Frank De Felitta

Hrají:

Marsha Mason (Janice Templeton)

Anthony Hopkins (Elliot Hoover)

John Beck (Bill Templeton)

Susan Swift (Ivy Templeton)

 

Trochu jiný horor. Hlavně proto, že budete mít místy problém vlastně zařadit snímek do hororového žánru. Především je to drama s psychologickými prvky, které přecházejí až do hororové atmosféry, protože nejistota je místy tak tíživá, až to pěkné není. A tu se ve snímku „Oživlá“, jak se „Audrey Rose“ v češtině jmenuje, povedlo zachytit opravdu povedeným způsobem.

To bude dobré...

Ivy Templeton (Susan Swift) je celkem obyčejná holka, na níž není nic divného. Její rodiče ji milují a ona jim dělá radost. Jenže kolem rodiny Templetonových se začíná motat jeden divný týpek. Jmenuje se Elliot Hoover (Anthony Hopkins), který vypadá na to, že by mohl chtít po Ivy její nevinnost, protože jeho pozornost se soustředí především na dívku, ale ono je všechno trochu jinak.

Taková milá dívka.

Elliotovi nejde o dívku. Tedy ono mu o ní jde, ale ne v nějakém pedofilním smyslu. Elliot má pro Janice a Billa Templetonovi (Marsha Mason a John Beck) takovou... informaci. On si totiž myslí, že Ivy je inkarnací jeho dcery, která zemřela při dopravní nehodě. Myslí si, že Ivy v sobě má ve skutečnosti Audrey Rose. Každý rodič by se mu vysmál a poslal ho do blázince. Jenže...

Asi chce ven.

Ivy je celkem normální holka, ale sami si musí nakonec přiznat, že hlavně na den jejích narozenin se s ní dějí trochu divné věci. A aktivita jako kdyby se najednou zvýšila. A skutečně je možné, že by Elliot jeden její noční záchvat utišil tím, že na n mluvil jako na Audrey Rose? Začíná podivná hra, u které si prstě nejste jistí, jestli jsou lidé blázni, anebo je s Ivy opravdu něco špatně.

Ale už jí možná není pomoci.

Americký snímek „Oživlá“ je zdařilou ukázkou toho, jak je možné natočit horor, který ale prvoplánově horor není. Je to silné drama, jsou zde silné emoce, a pak je zde prvek, který tomu dává právě něco navíc, něco temného, záludného, co se vám snaží dostat do hlavy a znejistit vás. Ke konci pak dostanete rozřešení, které s vámi dovede zamávat, hlavně z emotivního hlediska.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (děti)


Přidat komentář