Parchanti: Zdvojnásobení sázek

Druhý díl komiksu "Parchanti" na sebe nenechal dlouho čekat a Andy Diggle s Jockem - a za přispění Shawna Martinbrougha - ukazují, že jim akční thriller jde hodně dobře.

 

Parchanti: Zdvojnásobení sázek

Vydalo nakladatelství Comics Centrum, 2010, 199 Kč (brožovaná), 399 (vázaná)

 

Scénář: Andy Diggle

Kresba: Jock a Shawn Martinbrough

 

Když si člověk vedle sebe položí české vydání komiksu Parchanti: Vsaďte si a „Parchanti: Zdvojnásobení sázek“, na první pohled uvidíte jeden základní rozdíl. První kniha, alespoň v paperbackovém vydání, má silnější vazbu, tudíž by člověk očekával více stránek, ale zde rozdíl není. Obě knihy jsou tvořeny šesti kapitolami, tedy šesti sešity, jak komiksy původně ve Spojených státech amerických vycházely. Kde je tedy zakopaný pes? Je to v tom, že Comics Centrum změnilo svou politiku a rozhodlo se komiksy vydávat ještě o něco levněji. A ono to jde. Použil se ještě o něco tenčí papír, což se odrazilo právě v tloušťce celé knihy. Ale také v ceně. Kde se to nepromítlo, to je kvalita tisku, která je nadále výtečná a bezchybná. Komiks se čte krásně, detaily jsou snadno čitelné, kresba bezvadná. A pak že nejde dělat komiksy přístupnější.

Obálka komiksu Parchanti: Zdvojnásobení sázek.

Andy Diggle v prvním díle Parchanti: Vsaďte si dokázal, že umí ze žánru získat přesně to, co se očekává – napětí, tajemno, spiknutí – a vytvořit skvělý tým, kterému člověk fandí. S jedním členem týmu jsme se rozloučili, ostatní mají na chvíli volno a my konečně něco málo zjišťujeme o minulosti, přítomnosti a možná i budoucnosti všech členů. Všichni jsou velkou neznámou, jen Čokl se nám trochu odkryje a my zjišťujeme, že on je tím, kdo má skutečnou rodinu, která bez něj trpí, postrádá jej a on sám má největší motivaci k tomu, aby konečně všechno vyřešil, očistil jméno a zbavil se tajemného Maxe.

Ukázka z českého vydání komiksu Parchanti: Zdvojnásobení sázek.

Pokud si myslíte, že se o Maxovi dozvíte ve druhém dílu něco více, tak ano, ale pouze to, že je to člověk, který stojí na pozadí různých válečných událostí skutečně dlouho, a také to, že už jej jednou agenti zabili. Sama CIA s tímhle má trochu problém a agent Sanderson, kterého známe už z prvního dílu, vyčlení jednoho zkušeného agenta, aby o Maxových aktivitách něco zjistil. Max se nakonec dostane všude, a tak i pátrání agenta Steglera dostává pořádnou ránu. Ano, podruhé se setkáme s Maxem, ale opět jen se siluetou, jejíž totožnost neznáme a nepoznáme.

Ukázka z českého vydání komiksu Parchanti: Zdvojnásobení sázek.

Lidé umírají, stejně jako umírali v prvním díle, jsou nevinní, ale prostě se zapletli do špatné společnosti. Maxovy snahy se rozpínají do obrovských rozměrů, které mají i spojitost s tektonickými deskami. Pravda, sám si nejsem jistý, co si o tomhle myslet, protože zatím to moc velký smysl nedává, ale jsem si jistý, že Diggle příběh zvládne ukočírovat až do úplného konce. Ještě máme co očekávat, protože se zdá, že i uvnitř skupiny Parchantů může dojít k nějakým těm rozporům. Hlavně proto, že se stále honí za duchem a jejich akce nepřinášejí úplně takové výsledky, jak se předpokládalo.

Ukázka z českého vydání komiksu Parchanti: Zdvojnásobení sázek.

„Parchanti: Zdvojnásobení sázek“ je komiksem stále vtipným, který se nespokojí s jednoduchou akcí, ale rovnou do dění zapojí i aktivní sopku. Jockova kresba dál pokračuje v úspěšném pojetí tohoto komiksu, navíc je doplněna ještě o něco uhlazenější kresbou Shawna Martinbrougha, jenž se ujal první a druhé části této knihy. Jock se vrátil pro části ostatní – a ke všem samozřejmě dál kreslil obálky. Kamil Bernášek pokračuje ve výtečném překladu, který nezabíjí vtipy, možná je i v některých chvílích o něco povyšuje.

 

Hodnocení: 75%

Hororové knihy (komiks)

Recenzovaný titul můžete objednat online.
Kniha


Přidat komentář