Noční můra v Elm Street 2: Freddyho pomsta (1985)

55%
Že bude mít legendární film "Noční můra v Elm Street" pokračování, to bylo jasné snad od začátku. Jenže... Není pokračování jako originál.

 

Noční můra v Elm Street 2: Freddyho pomsta

A Nightmare On Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

USA, 1985, 87 minut

 

Režie: Jack Sholder

Scénář: David Chaskin podle postav Wese Cravena

Hrají:

Mark Patton (Jesse Walsh)

Kim Myers (Lisa Webber)

Robert Rusler (Ron Grady)

Robert Englund (Freddy Krueger)

 

Už když se v kinech objevila „Noční můra v Elm Street“ – ta původní v režii Wese Cravena – bylo jasné, že u jednoho filmu neskončí. Postava Freddyho Kruegera je postavou s neskutečným potenciálem a Wes Craven jen dokázal, že má v hlavě skutečně úžasné nápady, které nezůstanou jen tak nevyužity. Spalte chlápkovi ksicht, dejte mu trapný vytahaný svetr, klobouk a místo jedné ruky Wolverinovy drápy a ona se z něj stane kultovní postava. Jak jednoduché a přitom dokonalé.

Asi jsem to s těma brambůrkama přehnal!

Pokračování na sebe skutečně nenechalo dlouho čekat, ale nikoli v režii Wese Cravena. Jedinou sérii, kterou započal a kterou si i nadále podržel jako režisér, je série „Vřískot“. Druhého dílu se ujal Jack Sholder, který má na svědomí třeba poměrně ucházející a pro někoho kultovní snímek "Alone in the Dark" z roku 1982 anebo také příšernost Arachnid. Na filmu „Noční můra v Elm Street 2: Freddyho pomsta“ je na první pohled poznat, že Jack Sholder není áčkovým režisérem.

Já se s tou rukou zrovna škrabal na zadku!

Přiznám se, že se mi myšlenka, kterou nám snímek předkládá, docela líbila. To, co se děje ve snu se ve skutečnosti děje i v realitě, jen to nedělá Freddy Krueger, ale samotní protagonisté, kteří mají sny. Když to vypadá, že je Freddy cupuje, jsou to oni, kdo si podřezává žíly, když se zdá, že jim Krueger zabíjí někoho blízkého, vždy jsou to oni, kdo ve skutečnosti drží v ruce zbraň.

Ani nechci vědět, co si tady tenhle frajer užil.

Žádné z pokračování, které byly natočeny po roce 1984, už však nikdy nedosáhlo tak vysoko, jako dosáhl první díl, který prostě znamenal nový směr, kterým je možné se vydat v hororu. Pojmout ho s nadhledem, brutálním vtipem a černým humorem. Mnoho filmů se snažilo a snaží jít ve stopách filmu „Noční můra v Elm Street“, ale jen málo z nich se daří skutečně uspět. Humor se ze série postupně vytratil, což jasně dokazuje třeba čtvrtý díl, který je prostě trapný.

Je to Gillette nebo Wilkinson?

„Noční můra v Elm Street 2: Freddyho pomsta“ je ucházejícím dílem, který staví na zajímavém propojení s realitou a na postavě Freddyho Kruegera, který má sem tam prostě hlášku, která vás dostane. Až později se hlášky mění v trapné řeči, které nikoho nepobaví. Tenhle díl prostě ujde a asi si ho docela užijete. Ale pomalu vás připravuje na to, že čím dál v sérii půjdete, tím méně zajímavého dostanete.

 

Hodnocení: 55%

Hororové filmy (slasher, gore, příšery, mučení, vrazi, komedie)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář