Pátek třináctého 3 (1982)

35%
Jason Voorhees je zase mezi námi a jen čekáme, kdo a jak to všechno schytá.

Pátek třináctého 3

Friday the 13th Part III

USA, 1982, 95 minut

 

Režie: Steve Miner

Scénář: Martin Kitrosser, Carol Watson a Petru Popescu podle postav Victora Millera a Rona Kurze

Hrají:

Dana Kimmell (Chris Higgins)

Paul Kratka (Rick)

Tracie Savage (Debbie)

Jeffrey Rogers (Andy)

 

Co se asi bude dít ve třetím díle série „Pátek třináctého“? Tak ono není moc o čem přemýšlet. Jasně, že se zde bude zabíjet, a tomu je tak nějak podřízen celý film, který se zaměřuje jen na to, aby zde bylo dostatek obětí pro Jasona Voorheese, jednoho z ikonických zabijáků, kteří se v žánru slasher kdy objevili. Skoro by se chtělo říct, že „Pátek třináctého 3“ nenabídl nic nového, ale přece jen zde jedno privilegium je.

 Ha! A mám tě!

Snímek začíná tím, že se zopakuje něco málo z toho, co jsme viděli ve druhém filmu, abychom si oprášili, jak to vlastně bylo a mohli jsme tak v klidu začít sledovat to skutečně důležité, tedy pokračování. O nějaké smysluplnější návaznosti se úplně mluvit nedá, ale tvůrci se celou dobu snaží o to, aby postavy připomínaly nějaké minulé události a stále tak nad nimi visel určitý strašák toho, co může přijít a zákonitě také přijde.

 Tohle mohlo bolet.

Hledat ve filmu nějakou složitější zápletku nemá moc smysl, protože zde prostě není. Opravdu šlo jen o to, aby se skupina stále ještě relativně mladých lidí dostala na jedno místo, kde může Jason zabíjet a použít k tomu všechno, co takový venkovský dům nabízí. Mačeta, nůž, sekyrka, vidle, je tady toho dost a ne všechno náš zabiják stihne použít. I tak se dost ohání, aby sejmul všechny účastníky téhle párty a ještě někoho navíc, protože on se vždycky někdo připlete do cesty.

 Radši si dejte pozor, kdo vás sleduje při sprchování...

V první řadě je tady možné ocenit to, že se film nesnaží o nic jiného než o to, aby nám prezentoval, jak Jason zabíjí. Stejně ani o moc jiného nejde. Co je ale docela zklamání, to je gore, které se zde objevuje. Ve srovnání s prvním snímkem je tohle skutečně úpadek, a buď dochází k opakování scén, anebo je gore jen v rychlých prostřizích, abyste neměli čas hledat chyby a nereálnosti. Tohle je hodně velká škoda, protože právě na to jsem se těšil. Je vidět absence Toma Saviniho a přispění Stana Winstona se zdá minimální.

 Je libo jedno očíčko?

Co se snímku „Pátek třináctého 3“ nemůže upřít, to je ono jedno privilegium, které se zde skrývá. Jedná se o privilegium v rámci série, a to skutečnost, že si zde Jason poprvé nasadí brankářskou masku, kterou má pak i po zbytek série a kterou se konečně stal opravdu ikonickým a snadno zapamatovatelným. Je to ale snad jediná věc, proč má cenu tenhle film v rámci série zmiňovat. To je docela škoda.

 

Hodnocení: 35 %

Vaše komentáře

Adam Peňáz
Mě se tenhle díl vcelku hodně líbil, v rámci série ho řadím k těm nejlepším. Pominu-li ono památné nasazení masky, líbí se mi tu hodně i ty vraždy které jsou vcelku variabilní a hlavně zábavné. Stejně tak i postavy, které mě vcelku baví sledovat i když po nich zrovna nejde Jason. Trio motorkářů je pak kapitolou samo o sobě. Tohle je prostě jeden z těch prototypických dílů, které mě v rámci série napadnou jako první.
Adam Peňáz 28.09.2016 14:09:27 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (slasher, survival, vrazi)


Číst komentáře