Pátek třináctého 6: Jason žije (1986)

50%
Že Jason žije,to až tak překvapivé není, ale že je sem tam docela vtipný, to už je jiná.

Pátek třináctého 6: Jason žije

Jason Lives: Friday the 13th Part VI

USA, 1986, 86 minut

 

Režie: Tom McLoughlin

Scénář: Tom McLoughlin

Hrají:

Thom Mathews (Tommy Jarvis)

Jennifer Cooke (Megan Garris)

David Kagen (Michael Garris)

Renée Jones (Sissy Baker)

 

„Jason žije“ je už takový název, kdy skutečně máte pocit, že to není to pravé ořechové a že se tvůrci docela nudili a moc se ani nesnažili s tím názvem něco dělat. Že by to byla i předzvěst toho, jak bude vypadat celý film? No, ten rozjezd rozhodně není nejlepší, když v první scéně sledujete opět dvojici mladíků, která se rozhodne, že vykope hrob, kde by měl být Jason Voorhees pohřben. Je to více než odkaz na předchozí díl, a tak se zdá, že zde moc toho, co by vás zaujalo, nebude.

 Jasona nezastaví nic.

Jenže první dojem klame, protože snímek má přece jen něco, co předchozím dílům chybělo. Napadlo mě to při sledování pěti filmů, které jsem doposud v sérii viděl. Jako kdyby se všechny braly strašně vážně. Jasně, sem tam je nějaká hláška, sem tam se postavy snaží dělat něco vtipného, čemu se samy smějí, ale pro diváka to vtipné není. Humor nebyl doménou série a právě to se se šestým dílem naprosto změnilo. Pokud Tom McLoughlin sérii něco dal, byl to právě humor.

 Konečně také trochu humoru.

Hned první scéna vás nenavnadí, ale to, co se děje dál, to už je trochu lepší. Například v lese s paintballem se toho stane poměrně dost, nemluvě o tom, když dojde na srážku se stromem. Jsou zde celkem vtipné narážky, které zůstávají trochu skryty, ale to vůbec nevadí. Pokud je objevíte, potěší vás. Například kniha, kterou má malá holka v posteli na sobě. Něco, co by takové dítě většinou normálně nečetlo, ale zase název knihy krásně odkazuje na to, jaká je šance postav.

 Ta ruka je má, ne, ta ruka je tvá.

Samotné znovuzrození Jasona Voorheese je takové trochu přihlouplé, ale aspoň je to dobrá omluva pro to, proč se má vrátit postava Tommyho z předchozích dvou filmů. Ten jako kdyby se měl stát doktorem Loomisem této série. Neustále je na stopě šílenému vrahovi, ale nikdy ho skutečně nedokáže dostat. Podobně je to i v tomto snímku, kdy na konci je jasně řečeno, že Jason asi nebude až tak mrtvý. Ale s tím se počítá. Navíc jeho návrat do vody je skoro ikonický.

 Co ty malé holky nečtou...

Snímek „Pátek třináctého 6: Jason žije“ má k dobru humor, který alespoň trochu nijak výrazně postupující sérii oživuje. Je tu pořád stejné schéma, ale právě ten humor, určité rozvíjení mytologie a celkem snesitelné postavy, tomu dodávají alespoň ten punc průměrnosti, který některým předchozím dílům výrazně chyběl. Jason zde není v ničem výjimečný, ale stejně vám jde o to, jak se mu bude dařit zabíjet lidi kolem sebe. A tady je to sem tam sranda.

 

Hodnocení: 50 %

Vaše komentáře

Adam Peňáz
Tenhle díl patří k mým nejoblíbenějším. Ten humor, nebo spíše nadsázka ho doopravdy povyšuje a zábavnost se tak výrazně zvýšila. Ten Frankensteinovský úvod se znovuzrozením taky pobavil, nápady tu jsou a provedení obstojné, Jason tu vypadá skvěle. Gore ani nahotinky si tu neužijeme, ale ono i tak je na co se dívat. Větší výhrady mám jen dvě. Postava Tommyho se mění díl od dílu jak se to tvůrcům hodí, a jako Jasonovu nemesis jsem ho nikdy moc nebral. Největší problém ale vidím v té příšerné korektnosti. O krvi a nahotě už byla řeč, teď mám ale na mysli hlavně to že ze všech těch malých dětí co tu jsou nakonec nikdo nemá ani škrábnutí. Ne že bych byl tak krvelačný že bych potřeboval dětský holocaust, ale tady to fakt bije do očí, v hororu taková laskavost a korektnost vážně nemá co dělat...
Adam Peňáz 28.09.2016 13:15:29 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (slasher, vrazi, komedie)


Číst komentáře