PAX 2: Grim přízrak

85%
Druhý díl je ještě o něco silnější a ještě více naditý akcí a novým vývojem.

PAX 2: Grim přízrak

Vydalo nakladatelství Host, 2015, 249 Kč

 

Text: Åsa Larsson a Ingela Korsell

Ilustrace: Henrik Jonsson

 

V rychlém sledu tu máme hned druhý díl zajímavé série „PAX“, kterou mají na svědomí švédští autoři, respektive dvě autorky, které spolupracují na textu, a jeden autor, který kreslí všechny ilustrace ke knize. První díl nám ukázal, že to spojení může fungovat, protože se před námi rozprostřel zajímavý svět malého švédského městečka, které si s sebou nese svá tajemství, jež jsou někdy skutečně děsivá.

 Obálka knihy.

První kniha rozhodně nesloužila pouze jako seznámení s postavami a světem, v němž se vyskytují, ale rovnou se naskočilo do rozjetého vlaku, kde se hned něco děje. Ano, ty postavy jsou skutečně představeny, ale autorky mají dar činit tak stručně a efektivně. Tohle se jim daří v ději celkově. Jsou rychlé, ale nikoli zkratkovité, jsou efektivní i efektivní a celou dobu vás drží v napětí z toho, co se stane, protože ono se pořád něco děje a události přicházejí jako na běžícím pásu.

 Jedna z kreseb Henrika Jonassona.

Druhá kniha „Grim přízrak“ přímo navazuje na knihu první, kde se na konci v zámeckém parku objevily tajemné stopy. Celá druhá kniha je pak o tom, že se zjišťuje, komu vlastně ty stopy patřily. Samozřejmě, řeší se zde i nějaké osobní záležitosti, o ty nezůstanete ochuzeni, protože to k dobrému příběhu patří. Postavy se nám zde zajímavě vyvíjejí, objevujeme jejich nové schopnosti, případně vlastnosti, a také se seznamujeme s postavami novými. No, nebo vlastně jednou novou postavou, která do děje významně zasahuje.

 Krásná silueta.

Autorkám – a vlastně i ilustrátorovi – se daří, aby to mělo ten správný nádech, aby postavy, které jsou zde prezentovány, byly dostatečně zajímavé a zaujaly vás už jen tím, jak vypadají. Damír je v tomhle skvělou ukázkou a jen to podtrhává komiksové vyznění některých scén, které jsou dobře rozfázovány z hlediska akce. Knihu budete číst, dokud nedočtete, protože je to skutečně napínavé čtení, které si s city hraje tak akorát, aby to nebylo příliš patetické anebo vyděračské.

 Autorská trojice se svými dítky.

Kniha „PAX 2: Grim přízrak“ skvěle pokračuje v tom, co začala první kniha „PAX 1: Hůl prokletí“. Příjemný malý svět se rozvíjí jen kolem pár postav, což je dobře, protože mi to sedí. Není to moc překombinované, takže se v tom malí čtenáři neztratí, zůstává to ale dostatečně zajímavé i pro dospělé. Konec je samozřejmě otevřený, abyste se mohli těšit na další díl, který by měl přijít ještě letos na podzim, a to rovnou v kombinaci se čtvrtým dílem.

 

Hodnocení: 85 %

Hororové knihy (duchové, příšery, děti)


Přidat komentář