PAX 3: Dívka ze záhrobí

90%
Možná to vypadá jako kniha pro děti, ale tohle je pěkně děsivá jízda zajímavá i pro dospělého čtenáře. Třetí díl to jen potvrzuje.

PAX 3: Dívka ze záhrobí

Vydalo nakladatelství Host, 2015, 249 Kč

 

Text: Åsa Larsson a Ingela Korsell

Ilustrace: Henrik Jonsson

 

Tak jsem si říkal, jestli je možné, aby mě i třetí díl bavil tolik, jako mě bavily díly předchozí. Trochu mi vadí skutečnost, jak jsou jednotlivé knihy zakončeny otevřeně, ale na druhou stranu se tomu musí nechat, že to udržuje čtenáře v napětí a ti budou chtít dočíst i další knihy, budou chtít vědět, jak příběh dvou sourozenců dopadne/pokračuje. A tohle je jen jeden z faktů, proč budete chtít číst dál. Těch důvodů je ve skutečnosti mnohem více.

 Obálka českého vydání.

Autoři jedou, bez úvod, čemuž svědčí i číslování kapitol, které pokračuje tam, kde skončila druhá kniha. Začínáme tedy kapitolou 51 a navazujeme tam, kde se skončilo. Grim a jeho hrozba byli zažehnáni, ale jsou zde další, které se musí vyřešit. Před Alrikem a Viggem a jejich dospělými přáteli Magnarem a Estrid číhá další hrozba, která se má velmi brzy projevit. Čeká na ně hned u Estrid a Magnara, kteří musí čelit malým impům, jež se rozhodli, že si z jejich domova udělají bitevní pole.

 Některé ilustrace jsou pěkně děsivé.

Začátek je hodně efektní a akční a navnadí vás na další dění, protože tohle je opravdu jen začátek. Blíží se Halloween, respektive svátek Všech svatých, a již před ním se v Mariefredu začínají dít podivné události. Některým lidem se začíná zjevovat podivná dívka v otrhaných šatech, s modřinami a s obrovskými nůžkami v rukou. Ne, jak sami vidíte, tak autoři ani trochu nepolevili v tom, jak je série hororová. A ano, místy jsem se divil, že tohle je pořád určeno dětem. A zároveň jsem za to rád, protože podobně kvalitní příběhy by se k dětem dostat měly, a to i v hororovém žánru.

 Krásně detailní.

Autorky jsou skvělé v tom, jak dokáží vykreslit jednotlivé charaktery, které vás chytnou a nepustí. S Alrikem a Viggem chcete jednotlivá dobrodružství prožívat, protože jejich osudy jsou zajímavé. Navíc jsou zde různá tajemství a magie, která příběhu dodávají na zajímavosti. A i když autorky dávkují různé příšery pěkně postupně, pozvolna, už v každé knize cítíte, že zde roste něco dalšího, co se musí projevit v dalších knihách. Ano, budete hned chtít další. Naštěstí nakladatelství Host pokračuje v tom, že vydává dvě knihy najednou, takže spolu s „Dívkou ze záhrobí“ si můžete užít i čtvrtý díl „Neviditelný zloděj“.

 Čas na trochu romance?

Nemusíte se vůbec bát, že by kvalita série šla dolů, naopak mám pocit, že roste. Velmi se mi líbí, že v tomhle případě je to ještě o něco temnější a ještě o něco děsivější, než předchozí díly. A doufám, že to tak bude i dál. Tohle je čtení, které vaše děti nenechá klidné. A možná ani vás. My jsme si s partnerkou četli společně nahlas před spaním a byl to velmi příjemný a místy pěkně mrazivý zážitek.

 

Hodnocení: 90 %

Hororové knihy (příšery)


Přidat komentář