PAX 4: Neviditelný zloděj

85%
Po čtvrté a pořád skvělé. "PAX" je série, která nezklame.

PAX 4: Neviditelný zloděj

Bjäran

Vydalo nakladatelství Host, 2015, 249 Kč

 

Text: Åsa Larsson a Ingela Korsell

Ilustrace: Henrik Jonsson

 

V rychlém sledu opět následovala i čtvrtá kniha, a je to jen dobře, protože tvůrci série „PAX“ si dál jedou v tom, že nechávají otevřený konec a své čtenáře tak navnaděné na to, aby se těšili na pokračování. V předchozím díle se nám představila tajemná dívka Iris, a tak se dalo čekat, že do současného dění zasáhne ještě o něco víc. Že by ona byla tou tajemnou čarodějnicí, která ohrožuje Mariefred?

 Obálka českého vydání.

Tak pokud si myslíte, že v knize „PAX 4: Neviditelný zloděj“ najdete odpověď, budete zklamáni, protože té se nedočkáte. Ale to rozhodně neznamená, že by se v knize nic nestalo. Naopak, děje se toho dost. A kromě toho, že se dějí nadpřirozené věci, dějí se i nemilé věci našim dvěma hlavním hrdinům. Alrik a Viggo se díky okolnostem, ale také díky svým povahám zase dostávají do problémů.

 Tenhle zloděj je viditelný.

Někdo v Mariefredu krade a vzhledem k tomu, že to je skvělá příležitost, jak se zbavit dvou nepohodlných kluků, vina je Thomasem, hlavním záporným hrdinou, alespoň prozatím, hozena právě na bratry Alrika a Vigga. Nutno říct, že sled situací by tomu skutečně mohl nasvědčovat, na druhou stranu jim nic dokázáno není. Ale jejich dobré pověsti to rozhodně nepřidá.

 Ty stíny...

Ne každý totiž ví, že se v městě projevují síly, které jsou nad lidské chápání. Tohle jsou síly, o kterých vědí jenom Viggo s Alrikem a také jejich dospělí přátelé Estrid a Magnar. Spolu s nimi se musejí vypořádat s dalším nebezpečím v podobě dalšího podivného tvora, který na ně čeká Nejprve zjistit, co to je, jaké to má schopnosti, a pak zjistit i to, jak se toho zbavit. No a pak samozřejmě taky dokázat, že vina s krádežemi není na klucích, ale na někom jiném.

 Bude to i dojemné.

Kvalita série s další knihou rozhodně nepadá, ale udržuje si svůj standard. Je to pořád výborné čtení, i když v tomhle případě jsem měl pocit, že bylo spíše zaměřeno na prostředí a rozvoj postav než na horor, což není rozhodně na škodu, ale osobně jsem si sérii oblíbil právě proto, že je tak pěkně hororová, že i když je pro děti, tak dovede čtenáře pořádně vyděsit. Konec ale zase pěkně otevřený, a tak nezbývá než se těšit na pátý díl, kterého se letos podle všeho dočkáme.

 

Hodnocení: 85 %

Hororové knihy (příšery)


Přidat komentář