PAX 6: Postrach jezera

80%
Série pro děti, která si rozhodně zaslouží pozornost.

PAX 6: Postrach jezera

PAX 6: Näcken

Vydalo nakladatelství Host, 2016, 249 Kč

 

Mám trochu problém s příběhy, kde jsou postavy, které máte rádi, nějakým způsobem ovládané. A tak mi kniha „PAX 6: Postrach jezera“ trochu nesedla, ale vlastně jen v tomhle směru – jedna z vedlejších postav se zde do jisté míry stává loutkou černé čarodějnice. Ale musím říct, že mě nakonec překvapilo, jak se to celé vyvrbilo. Takový konec jsem přece jen nečekal.

Obálka šestého dílu

Jak název knihy „PAX 6: Postrach jezera“ napovídá, že se tentokrát bude dění točit kolem nějakého jezera. A vzhledem k tomu, že jsme v hororové sérii pro děti starší deseti let, asi je celkem jasné, že tu nepůjde o nějaké to obyčejné koupání. Ne, tady bude v jezeře něco, co chce topit lidi, co je chce vidět mrtvé. A seznamujeme se s tím docela zajímavým způsobem hned na začátku knihy.

Ilustrace z knihy.

Věděli jste, že ve Švédsku se učí, jak se mají děti zachovat, když se pod nimi proboří led? Na jednu stranu mi to zní šíleně, já bych asi umřel skočit do ledové vody, ale na druhou stranu je to skvělý způsob jak děti připravit na skutečně problematickou situaci. A právě při takovém nacvičování, kdy děti skutečně skáčou oblečené do díry v ledu, málem umírá jedna z hlavních postav.

Ilustrace z knihy

Bratři Viggo a Alrik Dellingové rozhodně nemají jednoduché dětství, ale co si zažijí v šestí knize... No, hlavně Alrik se skutečně ocitne velmi blízko smrti, i když pravda, pro něj to není vzhledem k předchozím knihám nic až tak neobvyklého. Jenže teď je toho víc, nemusí se vypořádávat jen s černou čarodějnicí a jejími úklady, ale také vlastní matkou a jejími osobními démony.

Ilustrace z knihy

Knize „PAX 6: Postrach jezera“ se podařilo něco, co jsem úplně nečekal. Je zde relativně tradičně vystavěný příběh, tradičně v rámci série, který se ale přece jen podařilo ke konci docela zamotat. Janě, to, co se zde nakonec udá, není nic vyloženě originálního, ale v rámci příběhu to funguje. A vy víte, že se jede dál, že to špatné ještě neskončilo. A stejně bratrům fandíte a hned hmátnete po další knize.

 

Hodnocení: 80 %

 

Hororové knihy (duchové, příšery, děti)


Přidat komentář