PAX 9: Noční můra

60%
S devátým dílem už se série pomalu blíží cíli.

PAX 9: Noční můra

PAX 9: Maran

Vydalo nakladatelství Host, 2018, 249 Kč

 

V deváté knize téhle hororové série pro mládež to vypadá, že se dočkáme něčeho skutečně děsivého. Přece jen, noční můra je něco, co nechceme. Nechceme, aby se nám zdáli zlé sny. A tvor, který nám takové sny přináší, prostě musí být děsivý. Jenže tady se tvůrkyně série „PAX“ trochu sekli a místo toho, aby využily potenciál monstra, jedou už pomalu do finále série.

 Obálka knihy

Černá čarodějnice je už jen kousek od toho, aby se jí podařilo zjistit, co to žije pod knihovnou a jak to probudit. Jenže jí stále ještě něco chybí. Šifrovací klíč. A tak využije noční můru, která se objevila v Mariefredu a pase se na nebohém chlapci, aby pro ni šifrovací klíč získala. A tak dochází ke spojenectví, které je zde ale v konečném důsledku jen proto, aby se série natáhla na deset knih.

 Ilustrace z knihy.

Vzhledem k tomu, že v době, kdy píšu recenzi na knihu „PAX 9: Noční můra“ už mám rozečtenou i knihu poslední, mám skutečně pocit, že kniha „PAX 9: Noční můra“ nic moc neřeší a jen natahuje děj, který dosahuje nějakého posunu až se začátkem desáté knihy. Je to trochu škoda a za mě zůstal potenciál můry, která měla být hlavním zlem knihy, naprosto nevyužit.

 Ilustrace z knihy

Ono se nakonec ukáže, že mnohem důležitější než hororové dění a dění kolem černé čarodějnice, je ve skutečnosti, co se děje okolo Alrika a Vigga a jejich problémů s tím, jak zapadnout. Že by Thomas konečně dostal páku na to, jak dvojici dostat z Mariefredu a dosáhnout tak toho, co v podstatě chtěl od jejich prvního setkání? Díky tomu získává série pořádný nový náboj.

 Obě autorky.

Kniha „PAX 9: Noční můra“ je za mě trochu horší než její předchůdkyně, ale stejně se jí daří čtenáře strhnout, a to hlavně na svém konci, kdy musíte sáhnout po posledním dílu, protože prostě musíte vědět, jak to dopadne. Takže se z knihy „PAX 9: Noční můra“ stává jen můstek k finále, které snad bude velké, protože to se samozřejmě od posledního a nejtlustšího dílu očekává.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové knihy (duchové, děti)


Přidat komentář