Pekelná jízda (2013)

35%
Do některých vlaků by člověk prostě neměl nastupovat. Zvlášť ne do těch, které nikdy nestaví.

Pekelná jízda

Last Passenger

Velká Británie, 2013, 97 minut

 

Režie: Omid Nooshin

Scénář: Omid Nooshin, Andy Love a Kas Graham

Hrají:

Dougray Scott (Lewis Shaler)

Kara Tointon (Sarah Barwell)

Iddo Goldberg (Jan Klimowski)

David Schofield (Peter Carmichael)

 

Zase jeden britský horor, který se nám snaží ukázat, že na Ostrovech je možné natočit napínavé filmy, i když už je Hitchcock dávno po smrti a ještě pře ní raději odešel do Ameriky, kde natočil svoje nejlepší filmy. Nutno říct, že se snímek „Pekelná jízda“ snaží navázat na tradici napětí a vybírá si k tomu celkem malý prostor, což je rozhodně přínosné, ale to ještě nutně neznamená, že výsledek bude prvotřídní. Také není.

Okázale syna ignoruje.

Již od začátku se nacházíme na jediném místě, kam se ve filmu „Pekelná jízda“ podíváme. Tím prostředím je několik vlakových vagónů. Dál se nedostaneme, jen sem tam nakoukneme ven. Líbí se mi ta myšlenka, že ve filmu nic jiného není. Vytváří se tím specifický svět, který se velmi zmenšuje. Možnosti posádky jsou velmi omezené, stejně tak i možnosti scénáristů. Co se ve vlaku bude dít? Jaká bude zápletka? A hlavně, to nejdůležitější, jaká bude asi finální pointa?

Kam se synek asi poděl?

Šest lidí sedí ve vlaku. Kromě nich je zde ještě průvodčí. A to je všechno. S tímhle materiálem si tvůrci primárně vystačí. Musí dojít k nějaké události, která změní poklidnou jízdu po železnici na méně tradiční událost. Tou je skutečnost, že vlak prostě nezastavuje v žádné stanici. Přejíždí nástupiště, i když by tomu tak být nemělo. Cestující jsou nejprve trochu naštvaní, protože jejich stanice byla míjena, ale nekomunikace strojvůdce a nefunkčnost záchranných brzd jim dá na srozuměnou, že tady budou i další problémy, s nimiž se budou muset poprat.

Že by hrozilo nějaké nebezpečí?

Snímek má jeden základní problém – vůbec nevyužívá klaustrofobní prostředí, ale jen nechává šest postav, aby mezi sebou měly nějakou interakci. Ta se daří, postavy jsou celkem zajímavé. Je mezi nimi chemie, nejsou zde zbytečné emocionální výlevy. Snaží se přežít, to je hlavní, na co se všichni soustředí. Bohužel najednou zjistíte, že je film jedna velká nuda, protože ono se vlastně hodinu nestane nic. Jako že opravdu nic. Prostě se akorát jede, což by asi mělo podle tvůrců stačit.

Ano, nebezpečí očividně hrozilo.

Ve třetí třetině pak dochází k určitému zvratu a průběhu, který ale vede jednoznačně k výsledku, kterým je zklamání. Jako kdybyste sledovali celý film, ale pak byli o závěr ochuzeni. S gradací máte pocit, že přijde něco velkého, jenže to největší, co se zde stane, je tak nějak celkem obyčejné. Je to škoda. Z docela zajímavého dramatu se stává obyčejný kousek, který se nakonec obešel bez nápadu.

 

Hodnocení: 35 %

Hororové filmy (béčka, survival, děti)


Přidat komentář