Pes Baskervillský (1959)

75%
"Pes baskervillský" je prostě klasika, a to i v tomhle provedení.

Pes Baskervillský

The Hound of the Baskervilles

Velká Británie, 1959, 87 minut

 

Režie: Terence Fisher

Scénář: Peter Bryan podle románu Arthura Conana Doylea

Hrají:

Peter Cushing (Sherlock Holmes)

André Morell (Doctor Watson)

Christopher Lee (Sir Henry)

Marla Landi (Cecile Stapleton)

 

Dlouho jsem se na film se Sherlockem Holmesem od studia Hammer chystal, ale ani ne proto, že bych studio v době jeho rozkvětu nevěřil, ale prostě proto, že jsem neměl chuť na podobně starý film. Chuť očividně dozrála a já jsem rád, že jsem se konečně odhodlal, protože tohle je rozhodně holmesovský film, který stojí za pozornost. Hlavně proto, že do role Sherlocka Holmese byl vybrán Peter Cushing.

 Den se musí začít pořádnou dýmkou.

Obecně je možné o snímku „Pes baskervillský“ říct, že má skvělé herecké obsazení. Těch žen tu moc není a scény s nimi jsou docela krátké, avšak poměrně intenzívní, a tak především záleželo na tom, jací budou vybráni herci pro mužské role. Peter Cushing byl skutečně skvělou volbou, protože je sice místy docela pohodářský, ale zároveň dovede zahrát i vyhrocenější scény, a to i s tím, aby zachoval Sherlockův charakter.

 Christopher Lee jako kladná postava.

Ani ostatní herci ale nejsou špatně zvoleni. André Morell v roli Watsona je výborný a rozhodně nestojí pouze v pozadí. Je aktivní figurkou a dějově se vyrovná svému slavnějšímu a inteligentnějšímu kolegovi. Samozřejmě ale musím zmínit i Christophera Leeho, který se ujal role Henry Baskervilla. Opět skvělý castingový krok, kdy v tomto směru není možné filmu nic vytknout. Nezamrzí pak ani tolik skutečnost, že se snímek zase tak moc nedrží románové předlohy a jede si dost ve svých kolejích.

 Známá dvojice detektivů.

Dáno je to i tím, že film je studiový a v exteriérech se skoro nenatáčelo. Je to trochu omezení pro atmosféru, kterou si na blatech představujete, ale ono se podařilo atmosféru vykřesat i jinak. Jakmile uslyšíte zavytí psa, začne vás mrazit. Je to i tím, že ho nevidíte, že ten strach je někde v pozadí a pořád věříte tomu, že může mít paranormální vysvětlení, a to i přesto, že příběh dobře znáte.

 Že by bylo po prokletí?

Terence Fisher dokázal film skvěle ukočírovat s možnostmi, které měl, a hlavně s herci, jež studio platilo. Jsou to skvělé herecké výkony, které táhnou příběh dopředu a které vytvářejí potřebnou atmosféru paranoii a strachu, jež jsou pro příběh nezbytné. Navíc je zde onen paranormální prvek, který dělá příběh o to tajemnějším. Máte strach z toho, že se před vámi ten pes objeví a vy ho konečně uvidíte v jeho děsivé kráse.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (mysteriózní)


Přidat komentář