Philosophy of a Knife (2008)

30%
Myslel jsem si, že to bude pořádný, rozsáhlý dokument o japonské jednotce 731, ale tohle je jen samoúčelné dílo.

Philosophy of a Knife

Rusko, USA, 2008, 249 minut

 

Režie: Andrey Iskanov

Scénář: Andrey Iskanov

 

Jednotka 731 byla japonská velmi speciální vojenská složka experimentálního charakteru, která působila v letech 1937 až 1945. Konkrétně se jednalo o Jednotku biologického a chemického výzkumu. Tato jednotka se nechvalně proslavila především proto, že prováděla experimenty na lidech. Jednalo se o experimenty, kdy bylo zjišťováno, jak různé chemické a biologické látky působí na lidi, respektive na jejich těla, jak je možné člověka infikovat, jak zničit jeho tělo. Velitel téhle jednotky nikdy pořádně nedošel spravedlnosti, ale 731 se stalo zdrojem pro různé příběhy.

 Tak jmenuje se to Filosofie nože.

V nedávné době jsem se dostal k sérii film „Men Behind the Sun“, v originále nazvané „Hei tai yang 731“, Jak název napovídá, i to je série, která se odehrává v největším experimentálním táboře této jednotky, který byl na území Číny, již Japonsko v době druhé světové války okupovalo. Jednalo se o tábor v oblasti Pingfang, kde zemřelo nejvíce lidí, některé zdroje uvádějí, že se jednalo až o statisíce mrtvých vlivem nemocí, a jiných příčin které byly spojeny s experimentováním japonských „vědců“.

 Experimentovalo se na všech možných lidech.

Je náhoda, že jsem se ke snímku „Philosophy of a Knife“ dostal v době, kdy sleduji sérii „Hei tai yang 731“, ale aspoň se o jednotce 731 dovím více. Nebo to jsem si alespoň myslel. „Philosophy of a Knife“ je čtyři hodiny dlouhý dokument. Nebo to je alespoň první dojem, který budete mít. Jenže stačí tak půl hodina a vy si hodně rychle uvědomíte, že tohle určitě není to, co jste očekávali. Andrey Iskanov neměl zájem na tom, aby natočil věrohodný, fakty oplývající dokument, ale pustil se do hnusného díla, které mělo především šokovat a znechucovat.

 Násilí je ve filmu místy samoúčelné.

I když jsou ve filmu výpovědi očitých svědků, alespoň pokud můžeme soudit, jedná se hlavně o jednoho starého Rusa. Pravda, ono moc lidí přežít nemohlo. Jenže jeho vyprávění je poměrně kusé a rozhodně neoplývá velkým informačním přetlakem. Vypravěč, který komentuje dění, nějaké informace přidává, jsou zde dokonce i nějaké dobové záběry, které je možné považovat za skutečné, dokonce se zde opakují i některé záběry, které jsou ve filmech „Hei tai yang 731“, ale to je prostě shoda ve znalosti faktů. Zbytek filmu „Philosophy of a Knife“ absolutně není snahou natočit věrohodný film, který chce ukázat zvěrstva člověka, ale jde o to, aby tvůrci šokovali. Ano, jsou zde skutečně hnusné scény, ale jsou prvoplánově hnusné, jsou bez komentáře, a je to jen exhibice v černobílé, aby byl dojem autentičtější.

 Stejně tak i hnus.

Andrey Iskanov nenatočil snímek, který měl jakoukoli valnou hodnotu. Informace, které jsou nám podány, jsou v podstatě shodné s tím, co najdete na Wikipedii. Určitě se na to nedívejte jako na dokument o době a událostech. Ano, to, co je zde prezentováno, se mohlo dít, ale pochybuji, že je to založeno na jakýchkoli výpovědích. Už jen jediný pamětník vypadá nedůvěryhodně. Samotné scény experimentování (rozuměj mučení), jsou pak místy docela slabé a existují filmy, které jsou trikově realističtější a tím i hnusnější. To jen proto, že filmu primárně o hnus a jeho zobrazení šlo.

 

Hodnocení: 30 %

Hororové filmy (gore, hnus)


Přidat komentář