Pikovaya dama. Chyornyy obryad (2015)

45%
Horor z Ruska jsme museli vyzkoušet. Škoda, že je tak americký.

Pikovaya dama. Chyornyy obryad

Rusko, 2015, 92 minut

 

Režie: Svyatoslav Podgayevskiy

Scénář: Svyatoslav Podgayevskiy

Hrají:

Alina Babak (Anna)

Valeriya Dmitrieva (Katya)

Igor Khripunov (Otec)

Evgeniya Loza (Matka)

 

Ruský horor není nějak zásadní pojem, o to více se pak člověk zajímá alespoň o některé ty filmy, které k nám z východu přijdou a jsou skutečně hororového ražení. Tedy nutno říct, že ruská, potažmo sovětská kinematografie není bez hororových filmů, ale přece jen jich není tolik jako třeba filmů válečných. Snímek „Pikovaya dama. Chyornyy obryad“ ukazuje, že zde rozhodně pokusy jsou, a to i z poslední doby.

 Co asi bude ve stínech?

Horor „Pikovaya dama. Chyornyy obryad“ však trpí jedním problémem, který je v hororových filmech – ale nejen v tomto žánru – patrný i v jiných národních kinematografiích. Ve snaze, aby zde byla co největší pravděpodobnost, že snímek zaujme, natáčí se po vzoru amerických. A pokud by se ve filmu nemluvilo rusky, skutečně bych si myslel, že se o americký film jedná.

 Stříkačka v puse?

A tak i zápletka je taková, že by klidně vypadla z amerického filmu. Máme zde partu mladých, která se o jednom dlouhém, mrazivém večeru nudí, a tak je nenapadne nic lepšího, než zkusit přivolat Pikovou dámu. V podstatě se jedná na variaci o Bloody Mary, která nám bude překvapivě trochu známější. Stačí několikrát říct „Piková dámo přijď“ a ona skutečně může přijít.

 Dobrý trik.

Samozřejmě, že smyslem filmu „Pikovaya dama. Chyornyy obryad“ je, aby se Piková dáma objevila, a ona se také objeví. Dochází k tajemným událostem, lidé levitují, sem tam se někdo projde v pozadí, všude jsou stíny, které by zde neměly být. Film se celkem obstojně snaží o to, aby zde byla zachycena nějaká hororová atmosféra. Podařilo se, ale to budování je takové prvoplánové, dění je očekávané.

 Jenom nakoukneme...

Horor „Pikovaya dama. Chyornyy obryad“ by si na ten průměr i sáhnul, ale skutečnost, že se jedná o ruský film, je tu tak málo patrná, že prostě půjdu na podprůměr, i když jen lehký. Je strašná škoda, že se globalizace projevuje i v tomhle směru, protože já bych se mnohem raději podíval na horor, který bude více ruský než více amerických. Podobných amerických hororů z Ameriky je na trhu dostatek. Až moc, vlastně.

 

Hodnocení: 45 %

Hororové filmy (duchové, příšery)


Přidat komentář