Play or Die (2019)

50%
Zahraj si, nebo zemřeš. No, vlastně můžeš umřít, i když si zahraješ.

Play or Die

Belgie, 2019, 89 minut

 

Režie: Jacques Kluger

Scénář: Jacques Kluger a Amiel Bartana

Hrají:

Charley Palmer Rothwell

Roxane Mesquida

Laetitia Chambon

Helena Chambon

 

Snímek „Play or Die“, který přišel z Belgie a jejímž autorem, tedy autorem původní knihy, je Franck Thilliez, kterého známe i na českém trhu, i když zrovna jeho kniha „Puzzle“, z níž film vycházel, doposud česky vydána nebyla. Jedná se ale o autora, který je celkem oblíbený a podle všeho, knihy „Puzzle“ se mělo prodat i několik set tisíc kopií, což je sakra dobré. Na český trh nepředstavitelné.

Tak chceš hrát?

Ale jsme u filmové podoby, tak se pojďme zabývat jí. A ta nám představuje něco, co není na první pohled vyloženě originální. Pokud by se mělo nějak jednoduše shrnout, o co ve filmu „Play or Die“ jde. Jednoduše je to hra, které se účastní lidé, kteří tak nějak vědí, že kdo vyhraje, bude nejspíš tím posledním, kdo hru přežije. Inspirace – minimálně ve filmovém provedení – je celkem daná. „Saw“ je z toho cítit dost.

Jdeme na to.

Lucas (Charley Palmer Rothwell) a Chloé (Roxane Mesquida) jsou hráči. Mají rádi únikové hry, a tak si řeknou, že by bylo super se dostat do hry, která se jmenuje Paranoia. Pro únikovku docela zajímavé jméno, ale proč ne, pokud máte pro strach uděláno a nevadí vám, že nebudete vědět, na čem budete, tak je to rozhodně něco, čeho byste se mohli účastnit. A jasně, pořád musíte počítat s tím, že nejspíš nepřežijete.

Trochu ohrané kulisy.

Jakmile dojde na jednotlivé hry, tak už skutečně máte pocit, že jste se ocitli vjednom z dílů „Saw“. Jsou zde podobné „mučící“ nástroje a tak nějak jde prostě o to, aby se vyřešili hádanky, které nejspíš povedou k tomu, že vyhrajete. Anebo někdo umře. Co jsou hráči ochotni obětovat? Kdo z nich má nejsilnější žaludek na to, aby na konci stanul jako vítěz? A bude vás odpověď na tuhle otázku na konci ještě vůbec zajímat?

Ale hra je to drsná.

Belgický snímek „Play or Die“ představuje celkem zajímavou hru, která ale byla natočena trochu provinčně a bez nápadu. Osobně se mi princip líbí, ale líbilo by se mi asi víc, kdyby to bylo méně komorní, kdyby byly postavy důležitější, kdyby se nedával tak velký důraz na to, jak budou umírat, ale i na to, proč vlastně chtějí tohle hrát. A víc se oprostit od „Saw“ by bylo super.

 

Hodnocení: 50 %

 

Hororové filmy (mučení, vrazi)


Přidat komentář