Plod noci (1990)

40%
Nevím, proč se alespoň v češtině film nejmenuje "Cabal", ale budiž. Jeden z kultovních filmů Cliva Barkera podle jeho vlastního příběhu.

 

Plod noci

Nightbreed

USA, 1990, 102 minut

 

Režie: Clive Barker

Scénář: Clive Barker podle vlastního románu

Hrají:

Craig Sheffer (Aaron Boone / Cabal)

Anne Bobby (Lori Desinger)

David Cronenberg (Dr. Philip K. Decker)

Charles Haid (Kapitán Eigerman)

 

Řekněme si to na rovinu. Už ani Clive Barker není zárukou kvality. Když jsem kdysi v minulosti četl jeho román „Cabal – noční rasa“, docela jsem si ho užil. Aby také ne. Clive Barker je dobrý spisovatel a jeho styl je prostě temný. To, co ale udělal se svou vlastní předlohou ve filmu, to je neskutečné. Dle mého názoru v tomhle případě prostě přestřelil, i když je pravda, že celý film nemůžu hodit do koše, protože přece jen má své silné stránky, které je potřeba vyzdvihnout.

Sněm, na kterém se většina z nás nechce ocitnout.

Když začnu od těch kladů, tak prvním je rozhodně David Cronenberg. Tentokrát se na filmu nepodílel jako tvůrce, ale zahrál si jednu z postav, a to rovnou hlavního záporáka. V jeho podání je vrah skutečně děsivý, skoro se mi chce říct, že až ikonický. Jakmile se objeví na scéně, vraždy jsou pořádně hnusné, navíc s jeho hlasem a přízvukem hodného pána to vychází naprosto dokonale.

Že by mu slezla kůže?

Pozitivem jsou i masky, které jsou dobré, některé příšery jsou vážně udělané moc pěkně, navíc i sebeskalpování vypadá hodně realisticky, jenže právě díky maskám jsem se v některých scénách nemohl zbavit pocitu, že se dívám na nějakou hodně ujetou verzi „Princezny Fantaghiro“. Místy to byl skutečně spíš fantasy pohádkový film než nějaký horor. Člověk to ale Barkerovi nemůže mít za zlé, protože na jeho tvorbě je vidět, že ho fantasy žánr zajímá. Na příbězích z „Abaratu“ je to vidět více než kde jinde.

Někdy je lepší mít na hlavě pytel.

Problém filmu „Plod noci“ je i v tom, že se zde vyskytuje až příliš mnoho témat, která nejsou nijak hlouběji zapracována, ale prostě zde jsou třeba jen proto, že souvisí se smrtí. Takovým tématem je třeba náboženství, ale je tu i armáda, detektivní práce, tohle všechno tu má minimální prostor, stejně jako třeba chtíč. Jako kdyby se Barker snažil vytvořit velký film, který ale nakonec zůstává příliš malý. Některá témata jsou přímo přejímána z legendárního hororu „Hellraiser“, kde došlo i k nějaké té inspiraci, pokud se týká masek.

Zrcadlo mnohdy ukazuje, co nechceme.

Rovnou se přiznám, že jsem čekal temný horor ve stylu „Hellraiser“ jen s více démony. Něco takového – alespoň ne v plné míře – divák nedostane. „Plod noci“ je hlavně fantaskní film, který si hraje s vlastní mytologií, vytváří vlastní svět, který ale lépe vypadal na stránkách knihy než v hrané podobě. Tohle pro mě není opravdu něco, co bych rád viděl víckrát, protože si myslím, že má Barker na víc, hlavně pokud se týká temné atmosféry. Ale i tohle je on – temné, zvláštní fantasy.

 

Hodnocení: 40%

Hororové filmy (gore, příšery, hnus, vrazi)


Přidat komentář