Po zániku Země (2013)

25%
M. Night Shyamalan jen dokázal, že Hollywood už není jeho místo zaslíbené. A to ani ve společnosti rodiny Smithových.

Po zániku Země

After Earth

USA, 2013, 100 minut

 

Režie: M. Night Shyamalan

Scénář: Gary Whitta, M. Night Shyamalan a Will Smith

Hrají:

Jaden Smith (Kitai Raige)

Will Smith (Cypher Raige)

Sophie Okonedo (Faia Raige)

Zoë Kravitz (Senshi Raige)

 

Vždycky, když má jít do kin nový film od M. Night Shyamalana, přeji mu, aby to tentokrát vyšlo, aby to zase byla taková pecka jako „Šestý smysl“, ale už mám pocit, že to nedokáže. V případě „Po zániku Země“ by se dalo hodně svalit na scénář, ale to, že jednotlivé scény vyznívají neskutečně pateticky až hloupě, to už není vinou scénáře, ale prostě toho, že Shyamalan neví, jak natočit emocionální film, aby to nevyznívalo jak scény z romantických braků.

Mladší Smith v patetické póze.

To, že na scénáři nebude něco v pořádku, je trochu patrné z toho, že s příběhem přišel sám Will Smith. Nic proti němu, jako herce ho mám rád, ale trochu se nabízí fakt, že si chtěl vytvořit nějaký film pro sebe a podle sebe. Jeho producentské zaštítění (producentsky se podílela i manželka Jada a švagr Caleeb Pinkett) je toho celkem důkazem. Ani to by ale nemusel být nutně problém. Třeba v sobě Will Smith nosí silné příběhy. Pokud ano, nechává si je na později.

Mladší Smith v patetické póze podruhé.

„Po zániku Země“ nás v rychlém úvodu seznámí s tím, co se stalo. Když je tohle vypravěčské seznamování hned v úvodu, už to samo o sobě ve mně vzbuzuje pocit, že scénáristicky to nebude ono. Tohle je prostě berlička, kdy se základní informace odbydou v úvodu, aby nebylo nutné s nimi pracovat dále. Prostě si tím zjednoduší pozici a nemusí se o to starat. A tak my víme, že lidstvo muselo uprchnout ze Země, protože ta se stala nebezpečnou, ale ve vesmíru narazila na planetu, kterou napadli zlí brouci. Té originality je tu poskrovnu, možná právě i proto se vše odehraje ve vyprávěném úvodu.

My se soustředíme na jednu vesmírnou výpravu, které se účastní Cypher (starší Smith) i jeho syn Kitai (mladší Smith). Jejich vztah je komplikovaný. Nejprve se zdá, že otec je přísný, ale nakonec se ukáže, že je to vlastně magor, který by byl raději, kdyby byl jeho syn mrtvý – takhle to vyznívá díky scénáři. Celá výprava, která rychle končí, a to drsným přistáním na Zemi, kdy přežijí jen oba Smithové, se nakonec zaměřuje na to, aby k sobě otec a syn našli cestu.

Zásadní scéna celého filmu.

Vztahová mise je okořeněna tím, že na Zemi žijí různá zvláštní zvířata, která budou Kitaiovi usilovat o život. Cypher se do akce moc nezapojí, protože je zraněný a je upoutaný do trosek lodi. Kitai je jejich jedinou nadějí na záchranu, i když se chová jako nováček na paintballu. Střílí všude kolem sebe. Dělá chybu za chybou, aby se z něj nakonec mohl stát velký hrdina. A vše mohlo šťastně zabřednout do nudného happy endu.

nechybí ani starší Smith.

Nevím, kdo byl tak naivní, že si myslel, že dvojice Smithů v hlavní roli film zachrání, když se do toho přidají ještě celkem pěkné digitální efekty. On si někdo myslí, že když sci-fi letí, vyhraje to každý frajer, který se sci-fi pokusí natočit. Jenže velké peníze nedělají všechno. Tenhle příběh by byl stejně trapný, i když by se odehrával na poušti, v džungli nebo velkoměstě. Špatně natočený špatný scénář. Prostě nejde „Po zániku Země“ dát víc.

 

Hodnocení: 25 %

Hororové filmy (příšery, survival)


Přidat komentář