Pod nadvládou zla (2005)

50%
Prequel k "Vymítači ďábla" rozhodně nemá takovou sílu jako mnohem starší film.

Pod nadvládou zla

Dominion: Prequel to the Exorcist

USA, 2005, 117 minut

 

Režie: Paul Schrader

Scénář: William Wisher Jr. a Caleb Carr

Hrají:

Stellan Skarsgård (Otec Lankester Merrin)

Gabriel Mann (Otec Francis)

Clara Bellar (Rachel Lesno)

Billy Crawford (Cheche)

 

Vymítač ďábla je fenomén, který má nesmazatelné místo v dějinách hororového filmu, ale i celkově v dějinách kinematografie. Jeho místo je nezastupitelné, a přesto se poměrně velké množství tvůrců rozhodlo, že chce jít v jeho šlépějích. Byla natočena přímá pokračování, ale nechopil se jich už William Friedkin, stejně jako se nechopil ani tohoto prequelu, který byl natočen v roce 2005.

 Nacistické akce jsou vždycky téma, které zaujme.

Když se podíváte na anglický název, „Dominion: Prequel to the Exorcist“, jasně zde vidíte, jak moc se snaží film upozornit na to, že není jen něco, co bylo natočeno, ale je to něco, co má s „Vymítačem ďábla“ spojitost. Čeští distributoři tohle zamlčeli, ač ona zde spojitost skutečně je. Hlavní postavou je totiž otec Lankester Merrin, kterého v roce 1973 tak skvěle zahrál Max von Sydow. Paul Schrader si pro jeho mladší verzi vybral Stellana Skarsgårda, což rozhodně nebyl krok vedle, ale na druhou stranu, postava nedostala nic navíc, co by v sobě neměla už díky von Sydowovi.

 Ukřižování trochu jinak.

Úvod s nacisty je silným momentem filmu, kde se seznamujeme s otcem Merrinem v jeho mladší podobě a také s důvodem, proč v této fázi svého života rezignoval na to být knězem. Časy se mění a po válce zastihujeme Merrina v Africe, kde pomáhá na Brity ovládaném území. Není zde proto, aby rozséval tu „pravou“ víru, ale proto, aby pomáhal lidem i jinak. Jenže on si ho osud stejně najde a je nucen bojovat proti zlu, s nímž se má setkat ještě později v dobře známém originálním filmu.

 Kdo z nich má v sobě satana?

„Pod nadvládou zla“ není až tak špatný film, vlastně je celkem dobrý, atmosféricky je alespoň trochu podobný svému slavnému předchůdci, ale je zde vidět, že se film více než jen inspiroval „Vymítačem ďábla“ a jsou zde momenty, které jako kdyby byly vystřižené ze staršího kusu. To je trochu otravné, stejně jako digitální triky, které jsou na hodně špatné úrovni. Já vím, že se skutečnými hyenami se celkem špatně pracuje, ale tak stejně tu v podstatě nejsou na společném záběru s člověkem, to byl až takový problém zkusit to natočit s živými?

Tomu se říká problém s akné. 

„Pod nadvládou zla“ je film, který má gradující atmosféru a jsou zde momenty, které mohou duši hororového diváka potěšit, jenže celkově je to až příliš přímočaré a příliš se to snaží vytvořit oslí můstek pro „Vymítače ďábla“. Stellan to zachraňuje svým herectvím a svojí osobností, ale dál jak na průměr se tenhle film stejně nedostane. Chybí tomu potřebná tíživost a síla postav.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (satan)


Přidat komentář