Good Night (2013)

80%
Národil sa Kris… No, v tomhle slovenském hororovém vánočním kraťasu ne. On rozhodně ne.

Good Night

Slovensko, 2013, 29 minut

 

Režie: Peter Czikrai

Scénář: Peter Czikrai

Hrají:

Marko Igonda

Zuzana Šulajová

Tomáš Gál

Markéta Coufalová

 

Je Štědrý podvečer a podivný mlčenlivý pár s velkou taškou hledá v restauraci nocleh. Servírka je pošle do jednoho domu, kde pronajímají pokoj. Dům vlastní bezdětný manželský pár potácející se na prahu chudoby, a tak jsou za zákazníky rádi. Majitele domu však láká obsah mužovy tašky, a tak se rozhodne, až si všichni popřejí dobrou noc a usnou, že… Jenže noc ještě nekončí a pár má své vlastní plány.

„Máte děti?“

Good Night

Boha jeho… Pořád mi vrtá hlavou, jak dokázal jeden mladý filmař v jednom roce natočit tři minimálně po technické stránce výborně zvládnuté horory (kromě tohoto ještě M is for Malnutrition a „A…“) a od té doby o něm nebylo slyšet?

Good Night“ výborně postupně hustí atmosféru, napínavý děj doprovází trefná a funkční hudba, triky jsou promyšlené a na skvělé úrovni. Profesionální herecké obsazení i v menších rolích (Gabriela Marcinková, Marko Igonda, Zuzana Šulajová, Judit Bárdos – ta hraje i v obou dalších Czikraiových hororech z roku 2013) by mohl závidět kdejaký hororový filmař z Čech i Slovenska, na naprostou absenci amatérismu taky nenatrefíte v každém československém hororu. Jistě potěší i kombinace slasheru s démonickým okultním hororem.

Good Night

Výčet kladů by mohl být hodně dlouhý, tady se prostě cit pro žánr a schopnost vést půlhodinový strašidelný film musí ocenit. Napětí, atmosféra, krev, dobré postavy (hlavně manželský pár pronajímající pokoj) i trocha toho humoru (hláška o magickém čuráku jednorožce fakt pobaví). Film má ale i svá negativa. Ta se týkají hlavně příběhu, potažmo zápletky, která by potřebovala o pár minut více, aby byla přehlednější. Je totiž velmi jednoduché se v dějové linii ztratit, a tak zcela nepochopit co a hlavně proč. Ono to požitku z filmu nijak zvlášť nebrání, natolik je technická a žánrová stránka řemeslně dobře zvládnutá, ale po skončení filmu se může dostavit jedno velké: „Čože?“

„Good Night“ je bezesporu ukázkou, že po technické stránce patří Peter Czikrai k nejlepším současným slovenským hororovým režisérům. Je škoda, že se mu dosud nepodařilo sehnat takové prostředky a zázemí, aby mohl natočit nějaké podobné kvalitní žánrové dílo. Podle mých informací však aktuálně na něčem pracuje s jedním slovenským spisovatelem a scénáristou.

Hororové filmy (příšery, béčka, satan, mysteriózní)


Přidat komentář