Pod zemí (2014)

40%
Rozjíždí se to docela dobře a celkem zajímavě, ale najednou je z toho prostě jen další obyčejný found footage film.

Pod zemí

As Above, So Below

USA, 2014, 93 minut

 

Režie: John Erick Dowdle

Scénář: Drew Dowdle a John Erick Dowdle

Hrají:

Perdita Weeks (Scarlett)

Ben Feldman (George)

Edwin Hodge (Benji)

François Civil (Papillon)

 

Když jsem zjistil, že jde do kin film „Pod zemí“, byl jsem hodně na vážkách, jestli ho zkusit, anebo si ho nechat ujít. Ale musím říct, že mě found footage žánr už nijak neláká, a tak jsem se rozhodl, že si počkám, až bude snímek na DVD. Konečně se tak stalo, tak jsem i já mohl zhlédnout tenhle horor, který v traileru vypadal poměrně dobře, ale právě styl natáčení mě odrazoval.

 Určitě tam bude něco důležitého.

No, nakonec jsem docela rád, že jsem se na to na velkém plátně vykašlal, protože i když se zpočátku zdá, že s sebou snímek přinese minimálně originální příběh, jak se dostáváte stopáží dál a dál, začínáte mít opět stejný pocit toho, že už jste tohle viděli, že je to opět jen o jednom a tom samém. Na druhou stranu se snímku „Pod zemí“ prostě nemůže vzít, že má v sobě originální prvky, které mají potenciál zaujmout.

 Hlavně se pořádně vybavit.

V úvodu sledujeme hlavní hrdinku Scarlett, kterak ilegálně míří do Íránu. Směřuje do jeskynního komplexu, kde chce najít něco, po čem pátral už její otec. Jeho posedlostí totiž byl Nicolas Flamel a nalezení kamene mudrců. Otec se podle všeho zabil, ale Scarlett s nadšením a trochu šílenstvím v jeho odkazu pokračuje. A podle všeho skutečně nachází stopu po tom, kde by se mohl kámen mudrců nalézat. Je třeba zamířit do Evropy, konkrétně do Francie, kde se odehrává zbytek děje, který je situován do katakomb.

 Pár už jich tady bylo asi dřív.

Skupina lidí, ať už chtěně, nebo nechtěně, za vidinou pokladu nebo obrovského objevu, prožije hodiny hrůzy v úzkých prostorách, které jsou samy o sobě natolik klaustrofobní, že by to mohlo stačit k tomu, abyste byli vyděšení. A sem tam to stačí. Jenže k tomu se ještě přidává to, že ve tmě může čekat v podstatě cokoli. Čím hlouběji postavy míří, tím je variabilita toho, co můžete nečekat, větší, a vy tak sledujete něco, co vás prostě jen chce vyděsit bez toho, aby se nějak prohluboval příběh. Když už jste v katakombách, tak ať jste z toho posraní až za ušima.

 Nechceš mojí panenku?!

Ten příběh na začátku mě hodně bavil, protože prostě miluju záhady, odkazy na historii, tajemno, alchymii. Jenže „Pod zemí“ má jasnou žánrovou kostru, a i když i v dalších částech dojde na zajímavé momenty, byl jsem hodně iritován tím, že se zde prostě jen křičí, nahlas dýchá a všechno je vlastně opět klasickou found footage variací, jen tentokrát s kamenem mudrců, což je přece jen novinka. A to je všechno.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (satan, found footage)


Přidat komentář