Polednice (2016)

50%
Český horor? Tak trochu.

Polednice

ČR, 2016, 85 minut

 

Režie: Jiří Sádek

Scénář: Michal Samir podle Karla Jaromíra Erbena

Hrají:

Aňa Geislerová

Karolína Lipowská

Zdeněk Mucha

Daniela Kolářová

 

Nebudu bohužel z těch, co budou z filmu „Polednice“ nadšení, protože jednoduše, když film končil, jsem v sobě neměl pocity nadšení a neměl jsem v sobě to, co by mi řekl, že jsem právě viděl něco jedinečného. Snad v tom smyslu, že je to český horor, ono samo o sobě je to dost jedinečné, navíc a Aňou v hlavní roli, ale prostě jsem neměl ten „ach“ efekt, kdy bych si z filmu sedl na prdel.

 První kroky na vesnici jsou veselé.

Aňa Geislerová přijíždí se svou filmovou dcerou na vesnici. Vlastně se tam přestěhovala a čeká na manžela. Nebo alespoň tohle Anina postava malé dceři tvrdí. Táta přijde. Ale divák už začíná tušit, že je všechno trochu jinak. Já se přiznám, že tenhle moment, který je psychologicky silný, mi přišel takový dost nepravděpodobný. Ale dobře, není nemožné, aby se takhle matka ke své dceři chovala.

 Seznamte se s mou manželkou, bude vás děsit.

Snímek „Polednice“ se mimo jiné zaměřuje na to, jaký je život na vesnici. A v tomhle je možná nejlepší, i když se mu místy daří od docela dobré kritiky sklouznout spíš ke karikatuře, která už je tradičně česká, kdy se vlastně snaží ukazovat takovou tu českou hloupost, což ale může sem tam vyznívat jen jako potřeba trochu natáhnout stopáž a přidat ději nějakou tu minutu navíc.

 Daniela Kolářová rozhodně vyčnívá.

Aňa Geislerová a Karolína Lipowská jsou výborná dvojce, kdy jako matka a dcera táhnou celý film, přičemž ve druhé polovině se dokonce mladší z hereček jeví jako zajímavější. Ale ono je to tím, že film začíná v jednu chvíli připomínat Shyamalanova „Znamení“, což může trochu nechtěně vyznívat komicky. Ale film táhne samozřejmě i Daniela Kolářová, která má zajímavější postavu, než jak v traileru vypadala.

 Co se ztratí v lánech, může tam už zůstat.

Snímek „Polednice“ není hororem v tom smyslu, že bychom zde měli monstrum, i když se to podle názvu nabízí, ale je to psychologické drama, které se v některých pasážích v horor mění. Popravdě, možná by bylo jednodušší, kdyby se Polednice ve filmu vůbec neobjevila. Když na to dojde, tak to není ono a nefunguje to – myslím krátkou snovou sekvenci. Jako neviděná hrozba by fungovala lépe a lépe by to ladilo s psychologickým pojetím.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (příšery, děti)


Přidat komentář