Poltergeist (2015)

50%
Přichází remake hororové klasiky z roku 1982. Po zhlédnutí však bohužel zanechává pocit zbytečnosti, nudy a nechuti, protože těch 92 minut lze strávit přece jen trochu užitečněji.

Vše začíná naprosto nevinně, což je pro většinu hororových filmů typické. Rodinka Bowenových se nastěhuje do nového domu a tak nějak chce začít žít nový život. Ano, zcela tradiční schéma „nervydrásajících“ filmů posledních let. Jenže…

Tento film se za „nervydrásající“ označit určitě nedá. Ano, členové rodiny – nejmenšími dětmi počínaje – začnou zjišťovat, že v novém obydlí nejsou sami a že jejich spolubydlící jsou hodně naštvané duše, které se chtějí konečně dostat na onen svět. Strach ve vás ale snímek vyvolá jen v pár případech, které by se daly spočítat na prstech jedné ruky, přičemž by to všechno musely být malíčky, protože úleky a zděšení budou opravdu drobnějšího charakteru.

...

Spíš než horor lze tento počin označit jako jakýsi rodinný příběh na pomezí mezi fantasy, sci-fi a hororem. Zanechává po sobě pachuť podivné slátaniny, která ani neví, co chce divákovi říct. Objeví se všechny staré dobré archetypy, které správný horor mít má – ať už zmíněné duše hledající klid, dům postavený na bývalém hřbitově, drsný chlápek, který to s veškerou tou nadpřirozenou havětí umí, a děti, které jsou v hledáčku zlých sil na prvním místě. I přes to všechno ale zůstává pocit, že se to nepovedlo.

...

Významnou součástí filmu jsou také triky, které však působí až přespříliš uměle. Člověk jim zkrátka neuvěří. Nechce uvěřit. Po domě se totiž v jedné z „vrcholných“ scén sápe obživlý strom, jehož „ruka šmátralka“ připomíná spíše parodii na Stromovouse. Je tak dlouhá, že si může ven vytahovat kterékoliv členy rodiny, ať už jsou v jakékoliv části svého bydla. Jak hrůzostrašné.

...

Jedinou světlou stránkou tohoto počinu bylo snad pouze herecké obsazení, a to především v postavě nejmladší dcerky Madison. Její uhrančivé oči a bledá tvářička skutečně strach nahnat dokážou a to se cení.

Celkově vzato není "Poltergeist" filmem, po kterém by se vám chtělo ihned zvracet. To ne. Je jen průměrný, nicneříkající, nudný a s otrlejším divákem ani nehne. Jeho atributy jsou tedy přesně opačné k těm, které by "skutečný" poltergeist vlastnit měl. Zhlédnutím nic neztratíte, tedy až na čas, ale ani nic nového nezískáte. Jedná se totiž o recyklaci značky, která se však příliš nezdařila.

Hororové filmy (duchové, děti)


Přidat komentář