The Year of the Yahoo! (1972)

60%
Herschell Gordon Lewis a moralizující komedie.

The Year of the Yahoo!

USA, 1972, 88 minut

 

Režie: Herschell Gordon Lewis

Scénář: Allen Kahn

Hrají:

Claude King (Hank Jackson)

Ray Sager (Sid Angelo)

Ronna Riddle (Tammy Parker)

Jeffrey Allen (Baxter)

 

Tak jsem si myslel, že tohle bude poslední film, který zde budu od Herschella Gordona Lewise recenzovat, ale nakonec se mi podařilo ještě najít snímek The Psychic, který zde budu recenzovat za týden. U něj se sice zdroje rozcházejí v tom, jestli Herschell skutečně film režíroval, ale většinou se nerozcházejí u toho, že psal scénář, podle kterého byl snímek natočen.

 Hlavně číst, co má.

Dnes tu ale máme snímek „The Year of the Yahoo!“, což je věc, která zapadá do Herschellovy tvorby, ale do jisté míry v ní také vyčnívá. Ne proto, že by se jednalo o nějak kvalitní snímek, tohle je pořád Herschell Gordon Lewis, ale proto, že možná, více než kdy jindy, máte pocit, že se autor skutečně snažil říct něco hlubšího a že jeho snímek je docela dobrou společenskou kritikou.

 Zpívat by mu šlo.

Herschell se tentokrát zaměřil na problematiku toho, co to je politika a jaké může mít na člověka následky. Anebo jaké může mít následky člověk na politiku. Sledujeme country zpěváka, který se rozhodne, že se stane senátorem. Zpěvák by možná ani nebyl takový hajzlík, ale jeho manažer je celkem bezskrupulózní, takže je jasné, že bude chtít celou kampaň zneužít.

 Trochu zápalu to chce.

Snímek „The Year of the Yahoo!“ je tematicky velmi podobný filmu „This Stuff'll Kill Ya!“. Odehrává se v podobně vesnickém prostředí, jsou zde podobně divné a hloupé postavičky, ale pod tím vším jde v obou případech o sociální kritiku, která není vyloženě dokonalá, ale přece jen je to něco, co nemusíte v podobných filmech očekávat. Ale docela to ve svém bizarním pojetí funguje.

 V debatách válí.

„The Year of the Yahoo!“ je takový příjemný herschellovský snímek, který v sobě má aspekty Herschellovy tvorby a mnoha lidem se nejspíš líbit nebude. Je zde ale společenská kritika, je zde trocha nahoty, i když opravdu jen špetka, je zde bizarnost, která je s Herschellem Gordonem Lewisem asi nejvíce spojena, no a je zde i ono špatné, co od jeho filmů očekáváte. V tomhle ohledu prostě dobrý film.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (béčka, komedie)


Přidat komentář