Posel smrti

80%
Temné síly a zapadlé anglické sídlo. Série záhadných úmrtí. Hádanky, tajné chodby a dávná kletba. To vše namíchali do efektního koktejlu autoři adventury „Posel smrti“, největší české klasiky tohoto žánru.

Posel smrti
Vydalo studio Future Games v roce 2003

 

Hlavní hrdina, Samuel Gordon, je nejmladším členem staré anglické šlechtické rodiny, která už staletí žije na panství Black Mirror. Po dvanácti letech se vrací zpět, aby se mohl zúčastnit pohřbu svého dědy. Záhadné okolnosti jeho smrti ale naznačují, že se v rodovém sídle děje něco neobvyklého a hrozivého. Samuel se pokusí přijít na kloub tajemným poselstvím, která po starém pánovi zůstala a nad kterými poslední měsíce života neúnavně bádal. Jenže další úmrtí na sebe nenechají dlouho čekat...

Poeticky vystižené hororové lokace: staré šlechtické sídlo Black Mirror...

„Posel smrti“ sází hlavně na detektivní zápletku, k jejímuž řešení vede cesta převážně přes dialogy a interakci s ostatními postavami. Vyprávění příběhu v hororovém a mysteriózním prostředí přitažlivost hry násobí, navíc se děj odehrává plynule, všechny úkoly na sebe srozumitelně navazují a z tohoto pohledu nelze konstrukci hry nic vytknout. Platí proto, že pokud se zaseknete na místě a nejde se zápletkou pohnout, není to chyba, ale přehlédnutý předmět, anebo minutí důležitého rozhovoru.

Hra se ovládá tradičně pouze myší a pomocí jejího levého tlačítka se vybírá v dialozích, ovládá pohyb Samuela i manipulace s předměty. V tomto bodě je třeba zmínit jednu drobnou komplikaci - v některých případech nabídne pravé tlačítko další možnou akci. Tudíž je dobré pamatovat, že pokud se nad věcí nebo místem po levém kliknutí nezmění akční šipka na bílou a naopak zůstává dál červená, indikuje to buď vyzkoušení pravého tlačítka, anebo že na inkriminovaný předmět přijde řada později (věřte, že díky této „vychytávce“ můžete strávit předlouhé minuty pobíháním a vařením svých mozkových buněk, než si uvědomíte, že jste někde zapomněli právě na tohle).

... temné hradní sklepení...

Kromě výše uvedeného nejasného užívání tlačítek myši lze mít k fungování hry jen pár výhrad. Jde spíš o věci, které souvisí s dějem. Pokud se do ní pustíte, počítejte s pomalým tempem. Setkáte se i s jistými prostoji, kdy musíte počkat určitý čas, než pro Samuela některá postava udělá, na čem se domluvili. Zdržet se můžete také při řešení rébusů, které občas vyžadují i reálné znalosti (např. pořadí a velikost planet Sluneční soustavy nebo znamení zvěrokruhu). Závěr a rozuzlení hry není vyloženým zklamáním, má svou logiku, bohužel se vše odehraje velice rychle, bez očekávaného finálního doznění.

...márnice v plném provozu...

Jedničky si ale „Posel smrti“ zaslouží za grafickou a zvukovou stránku. Ať si říká kdo chce, co chce, 2D grafika má zvláštní kouzlo a pro adventury je jak dělaná. Herní obrazovky jsou detailně vyvedené a přesvědčivé, ještě příjemněji působí v kombinaci s povedenou zvukovou složkou. Kapající voda v temných tunelech, déšť, vítr, praskající dřevo v krbu a další ambientní zvuky skvěle dotvářejí ponurý nádech hry. Navíc se pro dabing podařilo nasmlouvat známé domácí herce, kteří přesvědčivě vystihují své party. Hlavní postavu mluví Michal Dlouhý, v dalších rolích se objeví třeba Květa Fialová, Radoslav Brzobohatý nebo Pavel Soukup.

...opuštěná hrobka s tajemnými vzkazy.

Hra se dočkala dvou pokračování, ovšem už od jiného studia, německého „Cranberry Production“, a to v letech 2009 a 2011 pod anglickým názvem „The Black Mirror“. Jejich hrdinou je Samuelův syn a zatímco na první díl navazují vcelku volně, mezi sebou jsou dvojka a trojka pevně provázané. Zachovávají souvislost i po grafické stránce, také mají výborný český dabing, a i když se prostřední díl považuje všeobecně za nejslabší, celá trilogie drží pěkně pohromadě a zpátky mezi elitu ji vytahuje poslední, třetí díl.

Minimální požadavky

Procesor: 400 MHz
Paměť: 64 B RAM
Grafická karta: 4 MB

Hororové hry (příšery, satan)


Přidat komentář