Poslední vymítání ďábla (2010)

60%
Jedno vymítání musí být poslední. V hororovém filmu určitě.

Poslední vymítání ďábla

The Last Exorcism

USA, Francie, 2010, 87 minut

 

Režie: Daniel Stamm

Scénář: Huck Botko a Andrew Gurland

Hrají:

Patrick Fabian (Cotton Marcus)

Ashley Bell (Nell Sweetzer)

Iris Bahr (Iris Reisen)

Louis Herthum (Louis Sweetzer)

 

V případě filmů, které se zabývají vymítáním ďábla, mám určitou nejistotu. Dokáží nabídnout něco víc než Vymítač ďábla? Tak ona je odpověď tak nějak jasná, protože lepší to prostě být nemůže, moc víc se přinést nedá. To tedy nakonec vede k tomu, že mě obvykle čeká zklamání, i když, pravda, ne tak velké. V tomhle případě to ale tak úplně neplatí, protože „Poslední vymítání ďábla“ má některé prvky, které by z něj mohly udělat trochu lepší film. Bohužel jsou krutě nevyužity.

 Hlavně ať je to pěkné divadlo.

„Poslední vymítání ďábla“ si nechce jít nějakou novou cestou, ale používá to, co je v současné době „dobré“, tedy found footage. No dobře, možná to není až tak dobré, ale je to minimálně za dobré považováno. To musí zákonitě vést k tomu, že zde budou standardní nedostatky a klišé, které jsou s tímhle způsobem natáčení spojeny. To znamená – záběry z nic neříkajících úhlů, roztřesená ruka, rozmazané záběry, apod. Jasně, funguje to, patří to k tomu, ale po několika podobných filmech je to prostě na jedno brdo.

 Pro jistotu změníme lokaci.

Snímek se – celkem logicky – zabývá jedním vymítáním. Je to nejprve pojato jako dokument o muži, který je člověkem božím a šíří jeho slovo. V Americe nic neobvyklého. Ten káže lidem v kostele, standardně, ale má také nějaký ten vedlejšák – zabývá se vymítáním. A právě na to se hlavně „dokument“ zaměřuje, protože filmaři jej sledují při jednom takovém vymítání. Jenže stejně jako filmaři, i vy už od začátku víte, že v tomhle směru je reverend podvodník, protože skutečně nevymítá, ale pouze efektně pomáhá.

 Takhle by se vzorná křesťanka tvářit neměla.

Snímek má docela zajímavou postavu, jak jsem psal v úvodu, jsou zde zajímavé momenty, například syn je dobrá postava, alespoň než dojde na konec, který je obecně velkým průšvihem. V jednu chvíli se mi zdálo, že by to ještě mohlo skončit trochu jinak, zajímavě, ale naprosté finále je opět klasické zvrtnutí, které musí být fatálním koncem, jež je pro found footage naprosto nezbytný. Takže jen chvilkový twist, který zde je, je prostě jenom dočasným ústupkem, ale nikoli originálním vyvrcholením.

 Že by zase konec v plamenech?

I když „Poslední vymítání ďábla“ rozhodně není nijak závratně nápaditý film, stejně jsem měl po nějaké době pocit, že tohle je found footage, na které se dá dívat a kde se ukazuje, že možnosti zde jsou. Jen kdyby se tvůrci až tak moc nesnažili o to, aby divákům předvedli to, co se očekává. Přesně tohle ve snímku dělají a je to škoda, protože svým koncem je naprosto nezajímavý a okoukaný.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (příšery, satan, found footage)


Přidat komentář