Pověrčivost (1982)

60%
Čarodějnice by se neměly zabíjet. Následky takového činu jsou dlouhodobé.

Pověrčivost

Superstition

Kanada, 1982, 86 minut

 

Režie: James W. Roberson

Scénář: Galen Thompson, Michael O. Sajbel, Bret Thompson Plate a Brad White

Hrají:

James Houghton (Rev. David Thompson)

Albert Salmi (Inspektor Sturgess)

Lynn Carlin (Melinda Leahy)

Larry Pennell (George Leahy)

 

Příjemný retro snímek, kde vlastně od začátku pořádně nevíte, z jaké strany přijde zlo, a když už přijde, možná se vám bude líbit ta kombinace, která naznačuje, že tohle má něco s nějakým zlem z minulosti, ale přitom budete mít pocit, že to je spojení démonského hororu a slasheru. Tak trochu něco jako „Pátek třináctého“, pokud přijmeme, že Jason je vlastně něco jako zplozenec pekla, který si dělá, co chce.

To od nich není hezké.

Na Jasona jsem si vzpomněl jednoduše proto, že kanadský snímek „Pověrčivost“ v sobě má onu osmdesátkovou podivnou hororovou poetiku, která je tolika hororovým fanouškům blízká. Je to něco, co má svoje kouzlo a ve filmu „Pověrčivost“ je to využito. Tohle se mi na snímku velmi líbilo, stejně jako předpoklad, že je zde cosi historického, z čeho zlo vychází. Samozřejmě, že film je v tomhle smyslu podrobnější.

Jak nějaký koncil.

Vše začíná tím, že se do domu nastěhuje nová rodina. Jenže ten dům není v pořádku, je s ním něco špatně. A záhy se dovídáme, co to bylo, a to prostřednictvím flashbacků, které nám odhalují historickou realitu spojenou s tímto místem. A nebylo to moc pěkné. Co si ale budeme povídat, více mě bavily scény, které se odehrávají v současnosti. Přece jen mají lepší náboj.

Ubrání se tajemnému zlu?

Všechno začíná jednou podivnou vylovenou rukou, pokračuje malou holkou, která se tu objevuje. Jako kdyby to byla Leontýnka z filmu „Ať žijí duchové!“. Má to v sobě něco milého, pohádkového, ale v tomhle případě i nejistého, jako kdyby se za tím vším skrývalo něco temnějšího. A jasně, že skrývá. Něco hodně temného. A v tu chvíli to začíná mít podobu mysteriózního slasheru.

Tajemné zlo je tady!

Kanadský snímek „Pověrčivost“ v sobě má něco ze slasheru, něco ze satanského filmu, něco z mysteriózního hororu a něco z hororu duchařského. A dohromady to docela funguje. Má to sem tam trochu hluché momenty, je to místy hodně poplatné žánru a jiným snímkům, z nichž trochu kopíruje, ale celkově je to velmi zajímavá směska, která dává smysl a může velmi dobře zabavit i strhnout.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (duchové, béčka, mysteriózní)


Přidat komentář