Požehnání smrti (1981)

40%
Fanatická víra je hororem sama o sobě, ale Wes Craven se rozhodl, že z ní udělá horor pořádný.

Požehnání smrti

Deadly Blessing

USA, 1981, 100 minut

 

Režie: Wes Craven

Scénář: Wes Craven, Glenn M. Benest a Matthew Barr

Hrají:

Maren Jensen (Martha Schmidt)

Sharon Stone (Lana Marcus)

Susan Buckner (Vicky Anderson)

Jeff East (John Schmidt)

 

Wes Craven opět ukázal jednu zásadní věc, a to skutečnost, že je mu celkem jedno, co natáčí, hlavně když je to horor, nebo alespoň napínavý thriller. Tematicky jsou jeho filmy velmi různorodé a jedním takovým je také „Požehnání smrti“. Více než čímkoli jiným se zde zabývá vírou a tím, jaký má víra dopad na člověka, který se s ní dostává do kontaktu. Scénáristé si navíc ještě zvolili víru poměrně pokroucenou, aby byl efekt ještě lepší.

Tohle ve vaně nechce nikdo.

No, co si budeme povídat, najít v Americe nějakou sektu, náboženský spolek anebo nějakého šílence, to zase není tak náročné. Jsou zde oblasti, kde by vám vystřelili mozek z hlavy, kdybyste vzali jméno Krista nadarmo. Myslím, že zas tak moc ani nepřeháním. Amerika je neskutečně heterogenní země, a to i v náboženství. My jsme proti nim bezvěrci. V takovém světě se snadno rodí uskupení jako Amišové.

Dá mu ránu?
Právě na Amiše je zaměřeno, ač si nejsem jistý, jestli není scénář přece jen trochu moc jednostranný. Ale tak má to být horor a ne komplexní sociální vhled do téhle podivné komunity, která žije v křesťanském pořádku, který je natolik pokřiven, že všichni ostatní jsou pro ně zatracenci a hadi, ženy mimo komunitu jsou sukuby, apod. Právě v takovém prostředí se odehrává hlavní příběh.

Vypadá trochu pomalejší.

Martha žije s Amišem, který patří mezi specifickou, patrně ultraradikální sektu tohoto náboženského směru. Marthin manžel, který je vyděděncem sekty, umírá a od té doby se začínají dít divné věci. Objevují se mrtví lidé, ale není přesně jasné, kdo vraždí, kde se mrtvoly berou. Navíc dochází k událostem, které sice mohou vypadat jako pouhá náhoda, ale patrně v tom bude trochu víc. Martha je ve společnosti svých kamarádek, které ji navštěvují, ale vypadá to, že i ony budou v nebezpečí.

Zlý pán, to je jasné.

Film se pyšní tím, že se jedná o jednu z prvních filmových rolí Sharon Stone, ale její přínos zase tak velký není. Spíš bych ocenil, že se snímku docela daří vás udržet v napětí – nevíte, co přesně se stane a hlavně nevíte proč. Pak už to jen chtělo dobrý závěr, aby film skutečně zaujal. Jenže tohle se bohužel nezdařilo. Konec a celé vyústění je spíše směšné, alespoň v tom smyslu, že se zdálo, že půjde o snímek, který bude mít spíše symbolický charakter.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (béčka, vrazi)


Přidat komentář