Přežijí jen milenci (2013)

75%
I když se to tváří jako netradiční horor o upírech, vlastně je poměrně tradiční, jen natočený specifickým stylem.

Přežijí jen milenci

Only Lovers Left Alive

Velká Británie, Německo, Řecko, 2013, 123 minut

 

Režie: Jim Jarmush

Scénář: Jim Jarmush

Hrají:

Tilda Swinton (Eve)

Tom Hiddleston (Adam)

Anton Yelchin (Ian)

Mia Wasikowska (Ava)

 

Jim Jarmush zrovna není z těch autorů, které si primárně spojíte s hororovým žánrem. Jeho tvorba je však nezávislá, což je dostatečný důvod k tomu, aby si mohl natáčet, co se mu zrovna zachce. Jeho film jsou primárně konverzační – vždyť co byli jeho „Káva a cigarety“? – ale pouští se do žánrů tak, jak ho to baví. A tak jsme od něj mohli vidět variace na samurajská témata, stejně jako osobité pojetí westernu.

 Ty brýle jim seknou.

„Přežijí jen milenci“ jsou pak originálním pojetím upírského hororu, které by bylo nejjednodušeji možné označit za horor existenciální, ale není to nutně jen rýpání v tom, jak je těžké být upírem, je to obecně snaha zapadnout, žít ve světě, který je až příliš plný chodícího jídla, které se servíruje mnohdy dobrovolně. V tomhle směru dokázal Jim Jarmush vytvořit především zajímavé charaktery, které vás upoutají – v tom pozitivním anebo negativním smyslu – už ve chvíli, kdy se podíváte na plakát nebo fotografii z filmu.

 Takové přátelské posezení.

V rámci hlavního dění sledujeme dva upíry. Jedním je Adam, který je rockerem, má rád hudební nástroje a nesnáší to, kam směřuje současný svět. Druhou postavou je Eve, jeho láska, s kterou se oddělili, ale jen proto, aby se k sobě zase rychle vrátili. Každý má svůj osud, mají i osud společný, ale ani oni jako nesmrtelní neví, jak budou pokračovat, co se jim stane. Po návratu k sobě se zdá, že je všechno v pořádku, jenže pak se na scéně objeví Evina sestra Ava, která jim pořádně zamíchá se životem.

 Muzika ho vždycky uklidní.

Jim Jarmush napsal a natočil upírský film, který se nezabývá něčím, co by mělo být v rámci žánru nové. Jde o žízeň, jde o morální hodnoty a o to, jak se k nim budou jednotliví upíři stavět. Adam a Eva jsou obrazem toho, jak je možné žít i bez toho, aby vysávali krev, Ava je pak naopak chaotickou upírkou, která se nechává strhnout svými emocemi a nedělá jí problém napít se rovnou z krku. Toto je dáno do kontrastu a je jen otázkou, který přístup má skutečně šanci na přežití.

To jsou ale pěkné zoubky. 

Film „Přežijí jen milenci“ je stylizovaný, má své vlastní tempo, svou specifickou hudební a zvukovou stránku, své specifické herectví, pomalé, unavené, odevzdané, v kterém vynikají rychlejší momenty, kterých není mnoho. Hororová atmosféra je minimální, o tom žádná, ale například scéna v letadle je velmi dobře natočené, i když celkem logicky, podle stylu, vyznívá do ztracena. Dobrý film, ale ne snadno snesitelný.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (upíři)


Přidat komentář