Příchozí z temnot (1921)

70%
Jeden z nejstarších českých hororů, který je samozřejmě němý, stojí celkem za pozornost.

Příchozí z temnot

Československo, 1921, 60 minut

 

Režie: Jan Stanislav Kolár

Scénář: Jan Stanislav Kolár a Karel Hloucha

Hrají:

Theodor Pištěk (statkář Bohdan Dražický)

Anny Ondráková (statkářova žena Dagmar/Alena)

Josef Šváb-Malostranský (starý sluha Jan)

Karel Lamač (Ješek Dražický)

 

Němý film není zrovna z těch, které mě až tolik naplňují, přece jen jsem zvyklý na zvuk a jsem k němu natolik přilnutý, že mě nikdy němý film nedostane tolik, jako film zvukový. Jenže když jsem zjistil, že snímek „Příchozí z temnot“ má hororové prvky a jedná se tedy podle všeho o jeden z prvních českých hororových filmů, nemohl jsem odolat a musel jsem ho zhlédnout.

 Kulisy krásné.

Karel Lamač, Anny Ondráková a Theodor Pištěk jsou osobnosti československého filmu a jeho začátků. Theodor Pištěk se stal osobností zvukového filmu a nakonec se to částečně povedlo i Anny Ondrákové i Lamačovi. V Hollywoodu se tohle rozhodně každému nepodařilo. Je vidět, že byli s němým filmem sžití a že byli schopni natáčet skutečně různorodé filmy, z hlediska žánrů, což se projevilo i na tom, že „Příchozí z temnot“ je snímek kvalitní, i když přímo vyděsit nedokáže.

 Trocha historie.

Film „Příchozí temnot“ má sice poměrně krátkou stopáž, ale i přes ni se dokáže prodrat hned několika různými žánry, které kombinuje natolik zajímavě, že vám ani tenhle přesah nevadí, není špatný, naopak, je celkem funkční a jednotlivé části celku do sebe dobře zapadají. Nejprve to vypadá jako drama, následně téměř jako gotický horor, aby snímek dostal i fantastické prvky. Nechybí pak ani romance, která všechno propojuje dohromady a dává tomu to klasicky lidské a vztahové koření.

 Výborný kontrast černé a bílé.

Příběh se točí okolo lásky nejen lidské, ale i lásky k životu jako takovému. To se projevuje v tom, že byl objeven elixír života, který muže přenáší z minulosti do současnosti, a to vlastně tak, že na několik desítek let zemře, aby se později mohl znovu probudit. Nová doba je pro něj až moc odlišná, ale nejde jen o to, jak do té doby zapadne, jedná se také o to, co všechno člověk udělá, aby dosáhnul svého. I v tom němém provedení jsou scény, které jsou působivé a zaujmou.

 A nakonec ještě kráska z filmu.

„Příchozí z temnot“ je krásnou ukázkou toho, že horor má v československé a v české kinematografii mnohem delší historii než si obvykle myslíme, jenom a tuhle tradici nejsme schopni navázat, a to i přesto, že snímek „Příchozí z temnot“ je místy v podstatě gotickým hororem a má potenciál vyvolávat strach pomocí obrazu a toho, jak scéna vypadá. Tento potenciál není plně využit, spíše méně než více, ale to nic nemění na tom, že je to snímek zajímavý a byla by škoda, kdyby na něj padal jen prach.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (vědci)


Přidat komentář