Primal (2010)

35%
Trochu jinak pojatý upírský horor, navíc z Austrálie? Snaží se být vtipný, snaží se být zajímavý a hodně jiný, ale já jsem mu nějak nepřišel na chuť.

 

Primal

Austrálie, 2010, 80 minut

 

Režie: Josh Reed

Scénář: Josh Reed a Nigel Christensen

Hrají:

Krew Boylan (Mel)

Lindsay Farris  (Chad)

Rebekah Foord (Kris)

Damien Freeleagus (Warren)

 

            Upírské horory vždycky táhly, táhnou a budou táhnout. Ať už diváky anebo samotné filmaře, kteří si tento žánr rádi vyzkouší, buď proto, že je láká, anebo je jejich vysněným. Josh Reed se zařadil k těm, kteří si žánr vyzkoušeli, ale zároveň se rozhodl, že ho pojme jinak. Jiný pohled je v tom, že upír, pokud tuto bytost můžeme takto nazvat, je spíše křížencem skutečného upíra a kanibala. Na tom není nic špatného, vlastně by to vypadalo i docela efektivně, jen kdyby k tomu neměl Josh Reed svůj vlastní imbecilní scénář a k tomu partu herců, která finálnímu dojmu dvakrát nepřidává.

A pohodová jízda začíná...

            Jak uděláme film zajímavý? Dáme do něj intro, které se odehrává před 12 tisíci lety. Sledujeme pračlověka v australském pralese, který si maluje na skálu. Jenže ho něco/někdo sleduje a rozhodně to nemá zájem obdivovat jeho malbu. Sám pozorovatel nakonec malbu dotvoří, když na ní nastříká trochu umělcovy krve. Letem světem se přesouváme do současnosti.

Ta holka si říká o polibek.

            Takové úvody jsou klamavé. Nevíme, co máme čekat, a když se na nás vychrlí skutečná podstata filmu, býváme zklamaní. A je to i případ „Primal“. Nenásleduje totiž nic jiného, než záběr na skupinku mladých lidí na cestě. Kolikrát už jsme tohle viděli. Vychází z toho i takový film jako „Tucker & Dale vs. Zlo“. Jenže tohle byla vážně komedie, kde se mohl člověk zasmát. Možná se zasmějete i u „Primal“, ale pokud budete ronit slzy, tak rozhodně ne slzy radosti, ale smutku nad tím, co všechno dostane peníze na realizaci, i když vy byste třeba měli nápady, ale k jejich uskutečnění se nedostanete.

A tenhle si říká o pořádnou ránu pěstí.

            „Primal“ je bez pardonu průser. Není to to nejhorší, co jsem v poslední době viděl, ale to nic nemění na tom, že je to dost špatné. Příběh by vlastně nebyl ani tak špatný, ale to zpracování... Ach můj bože. Herecké výkony jsou tak pitomé, až to hraničí s ubohostí, ale ono ani nejde pořádně hrát ve filmu, který si s logikou hraje jako děcko s porcelánem (a ne, ať mi nikdo neříká, že takhle by se lidi v krizové situaci chovali). Ale kdyby jen s logikou, ono si to pohrává i s inteligencí diváka. To si vážně někdo myslel, že na podobný blábol divák skočí? Nepochopitelné chování postav, idiotské proslovy, hloupá rozhodnutí, která jsou aktéry prováděna – tohle všechno je jen důkazem toho, že Australané mají problém natočit skutečně pořádný horor, který by dával smysl. V hlavě mi až příliš silně zní ozvěna „Road Train“.

Primal aneb Jak přijít o panenství.

            Film ale přece jen má zajímavé momenty, které stojí za pousmání nebo aspoň za zmínku – scéna s pijavicemi je ohraná, ale tuhle prostě můžu, šavlozubý králík je parádní nápad, finální znásilnění je sice debilita, ale je docela sranda, jak se ta potvora snaží dostat do Krisiných kalhotek. Jinak ale skutek utek. Nápady jsou provařené, stopáž je až příliš dlouhá, i když je vlastně v minutovém zápisu krátká. A upíři v novém podání to nezachrání, i když docela obstojně se daří zachraňovat díky gore.

            „Primal“ není film, který budu chtít kdykoli vidět znova, ale docela jsem si ho užil, hlavně ale asi proto, že jsem ho viděl s bráchou, což už je dost rarita. Ale to už sem motám osobní věci. Tvůrci si docela vyhráli s efekty, ale v akčních scénách to skřípe jak v zarezlém trabantu. Snaha přijít s něčím skutečně dobrým vyšla tak nějak naprázdno, i když to alespoň rezonuje nějakými záchvěvy „geniality“. Co se dá dělat. Zase by nestačilo tolik.

 

Hodnocení: 35%

Hororové filmy (upíři, gore, příšery, survival, zvířata, vrazi)


Přidat komentář