Příšera z šatníku (1986)

50%
Klasická monster komedie z dílny studia Troma, která ale stojí za alespoň jedno zhlédnutí. Bát se ale nebudete.

 

Příšera z šatníku

Monster in the Closet

USA, 1986, 90 minut

 

Režie: Bob Dahlin

Scénář: Bob Dahlin

Hrají:

Donald Grant (Richard Clark)

Denise DuBarry (Profesorka Diane Bennett)

Claude Akins (Šerif Sam Ketchem)

Howard Duff (Otec Finnegan)

 

Studio Troma není proslavené zrovna velkými filmy, ale jestli se jim něco nemůže vzít, tak to je skutečnost, že dávají možnost mladým, mnohdy i nadaným tvůrcům, kteří mají co říct. Bob Dahlin se sice nikdy neproslavil jako velký režisér a scénárista, ale měl možnost si natočit svůj autorský projekt, který dostal krásný béčkový název „Příšera z šatníku“. Bob Dahlin se tak nestal dalším Jamesem Gunnem („Super“), ale „Příšera z šatníku“ rozhodně patří k tomu lepšímu, co studio Troma produkovalo.

Zas tolik neprozrazujeme, když monstrum rovnou ukážeme.

„Příšera z šatníku“ je neskutečně klišovitým, neoriginálním filmem, ale po zkušenostech s filmy jako „Chata v lesích“ si říkám, že originalita už skutečně není to nejdůležitější. V hororu nejde o závratnou invenci v příběhu, ale o takové podání, které se jako originální tváří. „Příšera z šatníku“ si na originalitu ani nehraje a chce jenom ukázat celkem zábavný příběh o jedné příšeře.

Ty vlasy už měl takhle předtím, než příšeru uviděl.

Když už jsme u té příšery, tak ta by měla být tím nejlepším, co film přinese. Vzhledem k tomu, že si film na nic jiného nechce hrát, mělo by to být právě monstrum, které vám vyrazí dech. No, musím říct, že přece jen v tomhle směru snímek trochu vyniká. Příšera je zvládnutá hlavně po stránce makeupu, i trikově je pak provedená dobře. Nevyděsí vás, film přece jen nestaví atmosféru tak dokonale, ale aspoň si můžete užívat zajímavou představivost člověka, který příšeru navrhnul.

Poznáte v ní Fergie z Black Eyed Peas?

Příběh je jednoduše o tom, jak se reportér-zelenáč dostane do městečka, kde má řešit nějaký banální případ, z kterého se však nevyklube očekávaný nesmysl, ale pořádná pecka. Ve městě totiž řádí příšera. Je povolána armáda a všechno, ale jak se zdá, příšera je nezničitelná. Klišé nad klišé, ale co byste chtěli? To je Troma. Čím film trochu překvapí, tím jsou zajímavé postavy, kterým se přece jen dá fandit. Hlavní hrdina je jedním z nás, což jej dělá přijatelným, navíc se z trouby stává skutečným rekem. Dá se s ním ztotožnit, stejně jako s ostatními kladnými hrdiny.

A poznáte v něm Paula Walkera?

„Příšera z šatníku“ otevřel kariéru Paulu Walkerovi, který si zahrál roztomilého Profesora (přece jen mu bylo teprve dvanáct) anebo Stacy Ferguson (znáte ji jako Fergie z Black Eyed Peas). Každý nějak začínal a je fakt, že se za tohle nemusí ani jeden z nich stydět. Film je místy celkem vtipný, místy trapný a nezajímavý, rozhodně nic speciálního, ale stejně si říkám, že to nějakým záhadným způsobem funguje. Není to béčko dokonalé, ale mezi konkurencí se alespoň snaží o naplnění žánru.

 

Hodnocení: 50%

Hororové filmy (příšery, béčka, děti, komedie)


Přidat komentář